SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Kongresi'nden Pentagon'a Rusya yasağı

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi’nin onayladığı 2017 yılı için savunma bütçesinde ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Rusya ile işbirliği için kaynak ayırması yasaklandı.

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2016 09:59
Haber Güncellenme Tarihi: 03.12.2016 10:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD Kongresi'nden Pentagon'a Rusya yasağı

ABD Kongresi’nin Temsilciler Meclisi, 2017 yılı için savunma bütçesini onayladı.
 
Onaylanan belgede, Pentagon’a bir dizi şartlar yerine getirilene dek Rusya ile işbirliği için para ayırma yasağı öngörülüyor.
 
Belgede, “Pentagon Kongre’ye Rusya’nın Ukrayna topraklarının işgaline ve Ukrayna’nın, NATO üyelerinin egemenliği ve toprak bütünlüğüne tehdit eden saldırgan eylemlerine son verdiğini; Minsk Anlaşmaları’na uyduğu ve anlaşmanın yerine getirilmesi için tedbirler aldığını kanıtlayabilene kadar Rusya hükümeti ile ikili işbirliği için kaynak kullanımı yasaklanıyor” denildi.
 
Bunun dışında söz konusu belge, Rusya Federasyonu’nun 
Kırım üzerindeki egemenliğini yasallaştırmasına yardımcı olabilecek herhangi eylemlerin finansmanının da yasaklanmasını öngörüyor.

 
Daha önce ABD Kongresi’nin ülkenin savunma bütçesinde egemenliği ve toprak bütünlüğünü koruması için Ukrayna’ya maddi yardım ayrılmasını öngören maddeyi onayladığı bildirilmişti. Söz konusu maddeye göre Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık askeri yardım ayrılmasının öngörüldüğü ifade edildi.
 
Söz konusu belgenin daha sonra ABD Devlet Başkanı tarafından imzalanması gerektiği belirtilirken, Ukrayna’ya askeri desteğin yanı sıra NATO’nun Avrupa’daki varlığının güçlendirilmesine 3,4 milyar dolar ayrıldığı kaydedildi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.