SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD, Kosova'ya tanksavar füzesi satışını onayladı

ABD'nin, Kosova'nın Javelin tanksavar füzeleri satın alma talebini kabul etmesi, Sırbistan yönetiminde "derin hayal kırıklığı" yarattı.

Haber Giriş Tarihi: 13.01.2024 17:44
Haber Güncellenme Tarihi: 13.01.2024 17:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD, Kosova'ya tanksavar füzesi satışını onayladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, Kosova'ya yaklaşık 75 milyon dolar karşılığında 246 adet Javelin tanksavar füze ve ilgili teçhizatın olası satışının onayladığını açıkladı.

"SATIŞ ABD'NİN DIŞ POLİTİKA HEDEFLERİNİ İLERLETECEKTİR"

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi Askeri İşler Bürosundan yapılan açıklamada, "Önerilen bu satış, Avrupa'da siyasi ve ekonomik istikrar için önemli bir güç olan Avrupalı bir ortağın güvenliğini arttırarak ABD'nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenliğini ilerletecektir" ifadelerine yer verildi.

KOSOVA, KARARI DOĞRULADI

Öte yandan Kosova Savunma Bakanı Ejup Maqedonci, Kosova'nın Javelin tanksavar füzesi satın alma talebinin kabul edildiğini doğrudı. Maqedonci, konuyla ilgili açıklmasında "Bu talebin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Kongre'ye onay için gönderileceği biliniyor ve özellikle ABD'nin, Kosova Güvenlik Gücünün (FSK) (orduya) geçiş süreci ve savunma yeteneklerinin geliştirilmesinde ana destekçi olduğu dikkate alındığında Kongreden onay konusunda olumlu bir yanıt bekliyoruz." şeklinde konuştu.

BELGRAD HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADI

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise, ABD'nin Belgrad Büyükelçisi Christopher Hill'i kabulünde, ABD'nin Kosova'ya Javelin tanksavar füzesi satma kararını onaylamasını hayal kırıklığı ile karşıladıklarını belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.