SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD ve Rusya, Donbas’a barış gücü gönderilmesini görüşecek

ABD, Birleşmiş Milletler (BM) barış gücünün geniş yetkiye sahip olması gerektiği anlayışını destekliyor.

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2017 15:13
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2017 15:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD ve Rusya, Donbas’a barış gücü gönderilmesini görüşecek

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Yardımcısı Vladislav Surkov ile Ekim ayında bir araya gelerek, Ukrayna’nın Donbas bölgesine Birleşmiş Milletler (BM) barış gücü gönderilmesi konusunu görüşeceğini bildirildi.
 
Konuyla ilgili olarak gazetecilere açıklama yapan ABD’nin eski Rusya Büyükelçisi John Tefft, “Birleşmiş Milletler barış misyonunun yetkisi, Ukrayna’nın egemenliğine saygı duyulmasına dayanmalı ve ülkenin toprak bütünlüğünün yeniden tesis edilmesi amacına yardımcı olmalı. BM barış güçleri, Ukrayna-Rusya sınırının, Ukrayna tarafının uluslararası kontrol altına alınması imkanı dahil olmak üzere çatışmanın sürdüğü bölgenin genelinde faaliyet göstermesini sağlayacak şekilde geniş bir yetkiye sahip olmalı.” diye kaydetti. 159759Bununla birlikte Donbas’ta bir ilerleme kaydedilmesi halinde ABD’nin, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların bir kısmını iptal edebileceğini dile getiren John Tefft, ancak ilgili konunun henüz ele alınmadığını belirtti. Daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker, Donbas’ta Rusya’nın teklif ettiği gibi gönüllülerin sadece çatışma taraflarını ayırma çizgisine yerleştirilmesinin Ukrayna’yı böleceği fikrini paylaşmıştı.
 
Bilindiği gibi, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 20 Eylül’de katıldığı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantısında BM’ye Donbas’a barış gücü gönderme çağrısı yaptı. Poroşenko, “Donbas’a barış gücü gönderilmesi ile ilgili talebi tasdik etmek istiyorum. Bu ne kadar erken gerçekleştirilirse o kadar iyi.” diyerek Ukrayna-Rusya sınırının Ukrayna yönetiminin geçici olarak kontrolü altında olmayan bölgesi üzerinde uluslararası bir kontrol mekanizmasının güvenliği sağlaması gerektiğini ekledi
  
5 Eylül tarihinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya tarafından desteklenen ayrılıkçı teröristler ve Ukraynalı askerler arasında çatışmaların sürdüğünü, Ukrayna’nın Donbas bölgesine Birleşmiş Milletler (BM) barış gücünün gönderilmesinin “yerinde” olduğunu ifade ederek Rusya Dışişleri Bakanlığı’na Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne ilgili kararı sunma görevi verdiğini bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.