SON DAKİKA
Hava Durumu

"Afganistan istediği sürece askerimiz orada kalacak"

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Uluslararası toplum Afganistan'ı yalnız bırakmamalıdır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 25.12.2015 02:28
Haber Güncellenme Tarihi: 25.12.2015 10:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Afganistan istediği sürece askerimiz orada kalacak"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirdiği baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

"Ne zaman 'tamam' denirse o zaman askerimiz çekeceğiz"

Türkiye'nin kadim dostu Afganistan ile işbirliğine çok büyük önem verdiğini söyeleyen Erdoğan, "Afganistan çok ciddi yaralar aldı, bu yaraların tedavisi için de adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. Silahlı Kuvvetlerimiz başından itibaren orada güvenlik olarak yerini aldı, şuan da yine orada bildiğiniz gibi bir heyetimiz bulunuyor. Afgan kardeşlerimizin belirlemiş olduğu kronolojik yapı neyse kendileriyle müzakere içerisinde sonuna kadar orada kalmaya devam edeceğiz. Ne zaman ki 'tamam' dendiğinde o zaman bizler de askerlerimizi çekeceğiz. Son 13 yıldır bu sarsılmaz bağları daha da güçlendirmenin çabası içindeyiz" diye konuştu.

"İşbirliğimiz kararlı bir şekilde devam edecek"

Türkiye'nin Afganistan'ın güvenlik, kalkınma ve kapasite gelişimi alanlarındaki çabalarına destek ve katkılarının gözden geçirildiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Afganistan'la işbirliğimiz, askeri, siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve bütün bu alanlarda kararlı bir şekilde devam edecek. Biz, Afganistan'ın altyapısında, üst yapısında müteahhit ve girişimci firmalarımızla yer almaya devam edeceğiz. Bu konuda bir dayanışmamız var. Bu dayanışma bundan sonraki süreçte inanıyorum ki Afganistan'ın şekillenmesinde de önemli bir rol oynayacak. Dışişleri bakanlarımızın az önce imzaladığı mutabakat muhtırası da aslında her iki ülkede inanıyorum ki bu dayanışmayı ortaya koyacak bir yönde atılmış önemli adımdır. İnşallah bundan sonraki süreçte siyasi istişarelerin de güçlenerek devamı, bunu çok daha farklı bir yere getirecektir."

"Uluslararası toplum Afganistan'ı yalnız bırakmamalıdır"

Afganistan'ın uluslararası toplumun desteğiyle son 14 yılda her alanda ciddi ilerlemeler kaydettiğini vurgulayan Erdoğan, "Uluslararası toplum geçmişte yaptığı hatayı tekrarlamayarak Afganistan'ı, dönüşüm yaşadığı 10 yıl süresince yalnız bırakmamalıdır. Bu konuda destek vermeleri gerekir. Bilhassa kalkınma ve güvenlik tesisi konularındaki çabalarını desteklemeyi sürdürmelidir" dedi.

"Terörle mücadelede atacağımız adımlar bizleri de rahatlatacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben, Afganistan'ın geleceğinin bugünlerden çok daha aydınlık, çok daha müreffeh olduğuna inanıyorum. Tüm zorluklara, sıkıntılara, imkansızlıklara rağmen Pakistan, Afganistan ve Türkiye olarak hele hele terörle mücadele konusunda atacağımız adımlar, inanıyorum ki Pakistan'ı da Afganistan'ı da ve dolaylı olarak bizleri de rahatlatacaktır" dedi. 

"Türk askeri omuz omuza yanımızda durdu"

Afganistan Cumhurbaşkanı Ahmedzai ise Türkiye'nin Afganistan'da güvenliğin sağlanması konusunda ciddi rol oynadığını kaydederek, "Son dört yılda Türk askerleri, omuz omuza yanımızda durdu. Özellikle geçen sene, Afganistan'da güvenliğin sağlanması konusunda ciddi bir rol oynama kararı aldınız. Size bir kez daha Afgan halkının yanında olduğunuz için teşekkür ederim" die konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.