SON DAKİKA
Hava Durumu

AGİT PA toplantısında Kırım Tatarlarının durumu ele alındı

Bölgesel ve uluslararası konulardaki tartışmaların başında, Ukrayna’da devam eden kriz ve Kırım Türklerinin durumu geldi.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2014 17:42
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2014 13:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AGİT PA toplantısında Kırım Tatarlarının durumu ele alındı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi (AGİT PA), Rusya’yı Ukrayna’nın iç işlerine karışmama ve Kırım’ın ilhakını durdurma yönünde çağrıda bulundu.

Bakü’de düzenlenen AGİT PA Genel Kurul Toplantısı, yeni başkanın belirlenmesi ve Bakü Bildirisi’nin kabul edilmesinin ardından son buldu.

Beş gün devam eden toplantılarda yapılan bölgesel ve uluslararası konulardaki tartışmaların başında, Ukrayna’da devam eden kriz ve Kırım Türklerinin durumu geldi.

Toplantılar, Rus ve Ukraynalı parlamenterlerin hararetli tartışmalarına sahne olurken, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rifat Çubarov, Kırım Tatarlarının tarihsel süreci ve bugünkü durumu konusunda sunum yaptı.
Son gün kabul edilen 140 maddelik Bakü Bildirisi’nde, Ukrayna krizine büyük yer ayrıldı ve bu ülkenin toprak bütünlüğünün desteklendiğine vurgu yapılarak Rusya’ya Kırım ve Sivastopol’un ilhakına son vermesi çağrısında bulunuldu.

Bazı ülkelerde yapılan demokrasi ve insan hakları ihlalleri konusunda uyarıların da yer aldığı bildiri, oy çokluğuyla kabul edilirken Rus heyeti oylamaya katılmadı.

AGİT PA, Bakü Bildirisi dışında, “Helsinki ilkelerinin Rusya Federasyonu tarafından açıkça ve kabaca ihlal edilmesi” konu başlıklı bir karar tasarısını da kabul etti.

ABD’li senatör Benjamin L. Cardin tarafından hazırlanan 26 maddelik karar tasarısında, Helsinki Nihai Senedi’ne atıfta bulunularak, Rusya’nın bu ilkelerin aksine davranarak, taahhütlerini kabaca ihlal ettiği bildirildi.
Ülkelerin toprak bütünlüğünün önemi vurgulanan karar tasarısında, Rusya’ya uluslararası hukuk kurallarını ihlal etmeme, Ukrayna’nın iç işlerine karışmama ve ilhak politikasını bir an önce durdurma uyarısı yapıldı.

-Ukrayna için yeni girişim: Bakü Grubu

AGİT PA toplantısında, Ukrayna’daki krizin sonlandırılması için, Yukarı Karabağ sorununun çözüm sürecini yürüten Minsk Grubu’na benzeri, “Bakü Grubu” oluşturulması yönünde karar verildi.

Ukrayna ve Rusya arasında arabulucuk görevi üstlenecek Bakü Grubu’nu basın mensuplarına değerlendiren Azerbaycanlı Parlamenter Azay Guliyev, Gruba hem Ukraynalı hem de Rus milletvekillerinin davet edildiğini, diğer üyeleri ise AGİT PA büro üyelerinin oluşturacağını kaydetti.

Üye sayısının ve tam olarak kimlerden oluşacağının henüz belirlenmediğini bildiren Guliyev, bunun yeni bir girişim olduğunu ve Bakü Grubu’nun Ukrayna’daki krizin çözülmesi için faaliyet göstereceğini söyledi.

Toplantılarda, “AGİT bölgesinde arabulucuk potansiyelinin geliştirilmesi”, “Güneydoğu Avrupa bölgesel işbirliği”, “Terörle mücadele”, “AGİT’in Afganistan’da bundan sonra yapacakları”, “AGİT bölgesinde sosyoekonomik hakların korunması ve geliştirilmesi”, “AGİT bölgesinde göçmenlerin durumu”, “AGİT bölgesinde kültürel varlıkların korunması”, “İşkencelerle mücadele” gibi konu başlıklı kararnameler de kabul edildi.

Genel Kurul’da, AGİT PA Başkanlığına Finlandiyalı IIkka Kanevra, oy çokluğuyla seçildi.

Kaynak: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.