SON DAKİKA
Hava Durumu

AGİT'ten Kırım’ın ilhakını tanımama çağrısı

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2014 08:40
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2014 08:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AGİT'ten Kırım’ın ilhakını tanımama çağrısı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Rusya’nın, Ukrayna’nın bölgesini ilhak etmesini kınıyor ve Ukrayna’da istikrarı bozmaya yönelik faaliyetlerde bulunmasından dolayı üzüntü dıyduğunu bildirdi.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de 28 Haziran tarihinde başlayan AGİT Parlamenterler Asamblesi’nin 23. oturumunda 1 Temmuz tarihinde kabul edilen kararda, AGİT ülkelerine, Kırım’ın Rusya Federasyonu tarafından ilhak edilmesini tanımama çağrısında bulunuldu ve Ukrayna’da Rusya Federasyonu güçleri tarafından kontrol edilen silahlı müdahale gerçekleştirilmesinden ve insan haklarının ihlal edilmesinden dolayı duyulan üzüntü belirtildi. Kabul edilen kararda, Ukrayna'nın Anayasası’nda da belirtildiği gibi ülkenin egemenliği, siyasi bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğünün kuvvetle desteklendiği kaydedildi.

Ayrıca AGİT kararında, Rusya’dan, Kuzey-Baltık bölgesinde kışkırtıcı askeri uçuşlardan vazgeçmesi, Baltık ülkelerinin sınırından ordusunu geri çekmesi ve Letonya, Litvanya ve Estonya’nın etnik Rus nüfusu arasında düzenlenen yıkıcı eylemleri durdurması talep edildi.

Rusya heyeti, söz konusu karar tasarısının AGİT Parlamenterler Asamblesi oturumunun gündeminden çıkarılmasında ısrar etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.