SON DAKİKA
Hava Durumu

AİHM, Gürcülerin sürgününde Rusya’yı suçlu buldu

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2014 16:42
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2014 16:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AİHM, Gürcülerin sürgününde Rusya’yı suçlu buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Gürcistan’ın Rusya’ya karşı açtığı davayı inceleyip, Rusya’nın, Gürcü vatandaşlarını gözaltına alıp, sonra sınır dışı etmesinin insan hakları ihlali olduğuna hükmetti.

AİHM, 2006 yılının sonbaharında Rusya hükümetinin Gürcistan vatandaşlarını Rusya’dan sürgün edilmesinin koordinasyonlu bir politika olduğunu belirtti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Rusya hükümetinin, işkence yasağı, yabancıların toplu sürgün yasağı ve şahsi dokunulmazlık hakkı gibi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin birçok maddesini ihlal ettiğini açıkladı. AİHM kararına göre Gürcistan vatandaşları gerekçesiz tutuklanmış ve mahkemenin araştırma hakkından mahrum bırakılmıştı.

İHM, maddi tazminat miktarına daha sonra karar vereceğini belirtirken, taraflardan bir yıl içinde bugünkü karara ilişkin görüşlerini bildirmelerini istedi.

Gürcistan hükümeti, Rusya Federasyonu'nun Gürcistan vatandaşların toplu olarak sürgün etmesini, Tiflis’te dört Rusyalı casus zanlısının tutuklanmasına tepki olarak adlandırıyor. Gürcistan’ın Moskova büyükelçisi Zurab Pataradze, mahkeme kararları üzerine Rusya’dan 2681 Gürcistan vatandaşının sınır dışı edilirken binden fazla kişinin ise mahkeme kararı olmadan ülkeyi terk etmeye zorlandığını bildirdi. Rusya’nın sürgün etmek için hapislerde beklettiği Gürcülerin arasında ölüm olaylarının olduğu da tespit edilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.