SON DAKİKA
Hava Durumu

Aksyonov, tescil edilmedikçe KTMM’yle temas kurmayacak

Haber Giriş Tarihi: 16.10.2014 16:14
Haber Güncellenme Tarihi: 16.10.2014 15:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Aksyonov, tescil edilmedikçe KTMM’yle temas kurmayacak

Kırım Başkanı, Başbakan Sergey Aksyonov, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin resmi tescil işlemlerini yapmadığı sürece onunla temas kurmayacağını söyledi.

Sergey Aksyonov, Moskova’da düzenlenen basın toplantısında, “Hukuki açıdan KTMM benim için yok. Şahsi olarak, bir Kırım sakini olarak benim için böyle bir kuruluş yok. KTMM, Rusya Adalet Bakanlığı’nda tescil edilmedi, Kırım’ın Ukrayna’ya bağlı olduğu zamanda ilgili kuruluş tescil işlemlerini yapmamıştı. Söz konusu kuruluş hukuki alanda bulunmadıkça, onu kabul etmiyorum ve onunla temas kurmak niyetinden değilim” dedi.

Bununla birlikte, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Akmescit merkezinde bulunan binasından atılmadığını savunan Aksyonov, “Meclisleri kimse hiçbir yere atmadı. Bölge Meclisi’nin binadan atılmasıyla ilgili tek olay Bahçesaray’da yaşandı. Orası, özel kişiye ait özel bir bina. Oradan kimse atılamaz. Söz konusu olay, binayı kiralayan Kırım Vakfı’yla ilgili. Vakıf, kurucucusunun yabancı ülke vatandaşı olmasından dolayı mahkeme kararı gereğince tasfiye edilmesi gerekiyordu” diye ileri sürdü.

Sergey Aksyonov, daha önce de benzer açıklamalarda bulunmuştu. Aksyonov, Rus "Kommersant" gazetesine verdiği demeçte , “Hukuki açıdan böyle bir kuruluş benim için yok. KTMM nedir? Bu teşkilat gerekli şekilde tescil edilmedi. KTMM yoktur” demişti.

16 Eylül sabah saatlerinde Kırım Tatar Milli Meclisi binasına Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) çalışanları ve silahlı kişiler baskın düzenledi ve arama yaptı.

17 Eylül tarihinde Kırım Tatar Milli Meclis binasına gelen 20 FSB ve polis görevlileri, Riza Şevkiyev’e KTMM ve Kırım Vakfı çalışanlarının 24 saat içinde KTMM binasını terk etmemesi durumunda güç ve şiddet kullanarak oradan zorla çıkarılacağını bildirdi. 19 Eylül tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi binası mühürlendi.

Ardından, Kırım Savcılığı, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım Vakfı kurucu listesinden çıkarılması talebiyle mahkemeye başvurdu.

Savcılık, Vakfın yöneticileri arasında yer alan Kırımoğlu’nun Kırım’daki sosyal süreçlere yıkıcı bir etki gösterebileceğini savunuyor.

Kırım Vakfı’nın faaliyetlerde bir dizi ihlallerin olduğunu ileri süren Savcılık, önemli ihlallerden biri, Rusya’nın “Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar hakkında” yasasının ihlali olduğunu belirtti. Yasaya göre, yabancı ülke vatandaşı veya Rusya’ya girişi yasaklanan kişi, ilgili kuruluşların kurucusu olamaz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.