SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya Dışişleri Bakanı'ndan sert Türkiye açıklaması

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Alman vatandaşlarının Türkiye'de tutuklanmasına müsamaha gösteremeyeceklerini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 15.08.2017 17:31
Haber Güncellenme Tarihi: 15.08.2017 17:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Almanya Dışişleri Bakanı'ndan sert Türkiye açıklaması

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, federal hükümetin Türkiye'ye karşı aldıkları tavrı sertleştirmelerinin ilk sonuçlarını aldıklarını söyledi. Kölner Stadt-Anzeiger gazetesinin sorularını yanıtlayan Gabriel, "Ekonomik baskının etkisini gösterdiğini" belirtti.

İnsan hakları savunucusu Peter Steudtner ve diğer Almanların tutuklanması üzerine Almanya Dışişleri Bakanlığı, 20 Temmuz'da Türkiye'ye seyahat edeceklere uyarısını sertleştirmiş ve Alman şirketlerini Türkiye'de yatırım yapma konusunda uyarmıştı.

'Erdoğan, 'yanlış anlama' dedi'

Dışişleri Bakanı Gabriel bu uyarının ardından Türk tarafının, terörü destekledikleri iddiasıyla hazırladığı, Daimler ve BASF gibi işletmeler de dahil 680 Alman şirketinin yer aldığı listeyi geri çektiğini hatırlattı. Gabriel konunun Türkiye'de kapsamlı tartışmaya yol açması üzerine 'Erdoğan'ın Alman şirketlerinin yanlış anlama sonucu listeye alındığını' açıkladığını söyledi.

'Önlemlerimiz yanlış kişileri mağdur etti'

Alman şirketlerinin terörü desteklediği iddiası Alman özel sektöründe huzursuzluğa yol açmış ve Dışişleri Bakanı Gabriel Türkiye'de yatırım yapılmaması tavsiyesinde bulunup, resmi ihracat ve yatırım garantilerinin de incelemeye alınacağını duyurmuştu. Türkiye Temmuz sonunda listeyi geri çekmiş ve problemin "iletişim hatasından" kaynaklandığını açıklamıştı.

'Erdoğan'ın Almanları tutuklatmasına müsamaha edemeyiz'

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel seyahat uyarılarının sertleştirilmesinin problem doğurduğunu belirterek, "uyarıların öncelikle Alman turistlere hitap eden Türkiye'deki küçük işletmeleri ve otel ve lokantalarda çalışan personeli mağdur ettiğini" söyledi. Gabriel sözlerini, "Buna rağmen vatandaşlarımızı korumak zorundayız. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanları tutuklatmasına müsamaha edemeyiz" diyerek tamamladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.