SON DAKİKA
Hava Durumu

Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu başladı

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın yer aldığı Crew Dragon uzay aracı başarıyla fırlatıldı. Ax-3 misyonunun üyesi olan Gezeravcı'nın uzay yolculuğu, 1.5 gün sürecek. Uzay aracının, istasyona kenetlenmesi ise Cumartesi günü Türkiye saatiyle 13.15'te gerçekleşecek.

Haber Giriş Tarihi: 19.01.2024 00:49
Haber Güncellenme Tarihi: 19.01.2024 02:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu başladı

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Hava Pilot Albay Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu SpaceX'e ait uzay aracının fırlatılması başarıyla tamamlandı. NASA'nın Florida'da yer alan Kennedy Uzay Merkezi'nden (ABD saati ile 16.49'da / TSİ'de ise 00.49) fırlatma gerçekleşti. Ax-3 misyonu kapsamında Crew Dragon uzay aracında Alper Gezeravcı'nın yanında; ABD ve İspanya'yı temsilen misyon lideri Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetlerinden Pilot Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı adına katılan İsveçli Marcus Wandt yer aldı. Uzay yolculuğu 1.5 gün sürecek. Dragon kapsülü, Cumartesi günü Türkiye saati ile 13.15'te Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşacak.

YÖRÜK ALPER UZAYDA 13 BİLİMSEL DENEY YAPACAK

Tarihi bir yolculuğa imza atacak olan Mersin'in Silifke ilçesinde doğan Yörük kökenli Alper Gezeravcı'nın uzaya, Türk bayrağı, ilk F-16 filosuna ait peç ve Yörük kültürüne ait bazı sembolleri götüreceği öğrenildi. Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı, 14 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu'nda çeşitli bilim misyonlarını gerçekleştirecek. 

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yapmış olduğu açıklama ile Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevinde yapılması planlanan bilimsel deneylere ilişkin bilgi verdi. Deneyler için bir çağrı yayınlandığı belirtilen açıklamada, bu çağrıya gelen cevapların Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Uzay uzmanlarından oluşan komisyon tarafından değerlendirildiği ifade edildi.

UZAY GÖREVİ BAŞLADI

Uzunluğu 70 metre, çapı 3.7 metre ve yaklaşık 550 ton ağırlığındaki Falcon 9 roketi, alçak dünya yörüngesinde 22 bin, durağan aktarım yörüngesinde 8 bin 300 ve Mars'ta 4 bin kilogram yük taşıma kapasitesine sahip. Aracın içinde hava akımı olan basınçlı bölgede 7 kişi veya eşit miktarda yük taşıyabilen 8.1 metre uzunluğundaki Dragon kapsülü ise basınçsız arka bölümünde de yük taşıma özelliğine sahip bir uzay aracı olarak tasarlandı. 

GEZERAVCI'NIN UZAYDAKİ İLK SÖZÜ "İSTİKBAL GÖKLERDEDİR" OLDU

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da yer aldığı Ax-3 misyonu, uzaydan ilk bağlantıyı SpaceX ekibi ile yaptı. Videoda, Alper Gezeravcı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir" sözünü hatırlattı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.