SON DAKİKA
Hava Durumu

Aluşta bölge meclisinde tartışma çıktı

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2008 11:26
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2008 11:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Aluşta bölge meclisinde tartışma çıktı
İçinde bulunduğumuz 2008 yılı 13 Aralık günü “Çayka” otelinde 11. olağanüstü yerel Kırım Tatar özyönetim konferansı yapıldı. Konferansa 100’den fazla Aluşta bölge meclis üyesi katıldı.
QHA’nın kendi kaynaklarından aldığı habere göre, konferans sırasında birtakım kararlar alındı. Bunlar:
-         Aluşta Kırım Tatar bölge meclisi Başkanı İbraim Umerov’un görevine son vermek;
-         İbraim Umerov ve onun yardımcısı İbraim Karametov’un meclisi üyeliğine son vermek;
-         Meclis üyeliğine Enver Arpatlı, Ernest Seydametov, Osman Çarikov, Şukri Kurbedinov ve Anafi Emirvaliyev’i kabul etmek;
-         Remzi Abdurefimov’u Aluşta Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı olarak seçmek;
-         Yukarıda ismi geçen kişileri Kırım Tatarlarının dini ve manevi mirasının korunması için önlem almakla görevlendirmek.
Söz konusu kararların alınması için meclis üyelerinin üçte ikisi oy verdi.
QHA’nın aldığı bilgiye göre, Aluşta Kırım Tatar bölge Meclisi Başkanı İbraim Umerov yerel yönetimle anlaşarak önceden Müslüman mezarlığının olduğu yerde kültür ve eğlence merkezini inşa etmek istiyor şüphesinden dolayı başkana güvensizlik bildirildi.
Bunu kamuoyu ve yerel Müslüman toplulukları temsilcileri öğrenince, Başkanın niyetine karşı çıktı ve başkana güvensizlik bildirisinde bulunmak amacı ile olağanüstü konferansın yapılmasını istedi.
QHA kaynağının bilgisine göre kamuoyu olayla ilgili Kırım Müftülüğüne haber verdi, ancak Müftülükte olayla ilgili kendilerine başvuruda bulunulmadığı söylendi.
Bunun yanı sıra Kırım Müftülüğünden gelen bilgiye göre söz önceden Müslüman mezarlığının bulunduğu yerde şimdi mağaza ve bakkallar bulunuyor. Müftülük Kırım Tatar Milli Meclisi ile birlikte söz konusu toprakların üzerindeki binaların ortadan kaldırılması için mücadele veriyor.
Bunun yanı sıra İbraim Umerov, 2008 yılı 10 Nisan günü Aluşta’daki Yubileynaya sokağında bulunan evden çıkarılan,Kırım Tatar ailelerine geçici konut verme sorununu çözmemekle suçlandı. Ailelerin evden çıkarılması sırasında ise olay yerinde icra memuru dışında yüzlerce polis memuru ve “Berkut” özel tim de bulunuyordu.
13 Nisan günü Aluşta meclisi Başkan yardımcısı Karametov QHA’ya verdiği röportajda söz konusu ailelere geçici konut verildiğini söylemişti.
10 Nisanda, Yubileynaya sokağında bulunan evden çıkarılan ailelerinden dördü Akmescit’teki (Simferopol) merkez meydanında süresiz açlık grevi başlattı.
Bu şekilde bu dört aile konut sorununun halledilmemesini protesto ettiler, açlık grevi yapanlardan Fatime Kebeleş Aluşta bölge meclisinin yardım etme sözünün söz olarak kaldığını söylemişti.
Aluşta, Yubileynaya sokağındaki evden çıkarılan ailelerden bazısı kötü şartlarda yaşamaya devam ediyor.
Umerov, söz konusu olaylarla ilgili tüm olanların oyun olduğunu söyledi ve konferansa 100 değil daha az üyenin katıldığını söyledi. Bunun yanı sıra konferansa katılanları “ bir avuç dönek ve sahtekar” olarak, kendisine karşı yapılan suçlamaları  ise saçmalık olarak niteledi ve kendisini suçlayanların ipliğini pazara çıkaracağını vurguladı.
Kırım Tatar Milli Meclisinde gerekli hukuki işlemlerin yapılmaması nedeniyle söz konusu konferansın yasal olmadığını ve kabul edilmediği belirtildi.
15 Aralık günü yapılan Kırım Tatar Milli Meclisi(KTMM) toplantısı sırasında Aluşta meclisi üyelerinin müracaatı görüşüldü.
Toplantıda KTMM Başkan Yardımcısı Refat Çubarov, Bölge ve Yerel Meclislerin Koordinasyonu İdaresi Başkanı Ahtem Çiygöz’ün Aluşta meclisi ile ilgili bilgileri ve söz konusu meclisin bazı üyelerinin KTMM’ye müracaatı görüşüldü.
Aluşta Meclisi belgelerinin incelenmesi ve KTMM’ye haber verilmesi için komisyon oluşturuldu. Bu komisyona 5. Kırım Tatar Qurultayı Denetim Komisyonu Başkanı Kurtegen Asanov,
KTMM Başkan Yardımcısı, Bölge ve Yerel Meclislerin Koordinasyonu İdaresi başkanı Ahtem Çiygöz, KTMM Genel Sekreteri Zair Smedlyayev ve toprak komisyonu Başkanı zevcet Kurtumerov dahil edildi.
Komisyon çalışmalarının sonucu haftaya ilan edilecek.
Seydamet Umerov-Esma Kasar
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.