SON DAKİKA
Hava Durumu

Andrey Portnov: Yuşçenko başkasının köy işletmesine karışmasın

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2008 12:28
Haber Güncellenme Tarihi: 18.12.2008 12:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Andrey Portnov: Yuşçenko başkasının köy işletmesine karışmasın
Yuliya Timoşenko Bloku (BYuT) temsilcisi Ukrayna milletvekili,Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun 17 Aralık’ta üçlü koalisyonu destekleyen Bizim Ukrayna Halk Özsavunması (NUNS) parti grubuna giren Ukrayna Halk Partisi milletvekillerinin partiden çıkarılacağı konusunda açıklamasını yorumlarken “Viktor Yuşçenko başkasının köy işletmesine karışmasın” diye konuştu.
Portnov, Bizim Ukrayna Halk Partisinin seçimlere tek başına değil, NUNS Bloku ile birlikte katıldığını ve NUS parti grubuna girdiğini hatırlatırken bu partinin NUNS milletvekillerini parti grubundan kovma hakkının olmadığını öne sürdü.
 Portnov, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Seçimlere katılmayan partinin parti grubundan milletvekillerini kovma hakkı yoktur. Bu bir köy işletmesinin başka köy işletmesinde çalışan işçileri kovmasına benzer. Yuşçenko’nun hareketleri parlamentoda kontrol edemeyeceği çoğunluğun oluşması ve profesyonel olmayan hareketleridir” diye konuştu.
Portnov, milletvekillerini parti grubundan kovma kararını alma hakkının ancak parti grubuna ait olduğunu belirtti.
2 Eylül günü yapılan Verhovna Rada toplantısında BYuT ile Bölgeler Partisinin ortak olarak Cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan kanunların kabul etmesinden sonra Cumhurbaşkanı yanlısı NUNS parti grubunun çıkmasıyla Kasım 2007’de NUNS ile BYuT arasında kurulan demokratik koalisyon düştü. Bu koalisyonun yerine 9 Aralık’ta BYuT, NUNS ve Litvin Bloku arasında yeni üçlü koalisyon kuruldu. Viktor Yuşçenko üçlü koalisyonu desteklemedi ve koalisyon yerine, parlamentoda çoğunluğun oluşturulmasını istedi.
 Bundan dolayı NUNS üçlü koalisyon konusunda ikiye bölündü. 16 Aralık günü NUNS’un üçlü koalisyona katılması konusunda toplantı yapıldı. Ancak NUNS’lu milletvekillerinin bir kısmı kendi aralarında, bir kısmı da Cumhurbaşkanının katılımıyla toplantı yaptı. Üçlü koalisyonu destekleyen NUNS’lu milletvekilleri yapılan toplantıda NUNS adına koalisyon anlaşmasının imzalanması için yeterli olan 37 imza topladı ve NUNS adına koalisyon anlaşmasını imzalama görevini NUNS Başkan Yardımcısı Boris Tarasyuk’a verdi. Cumhurbaşkanı yanlısı NUNS temsilcileri ise aynı gün BYuT ile NUNS arasında koalisyon kurulmasının imkansız olduğu kararını aldı. Alınan bu karardan sonra Viktor Yuşçenko, üçlü koalisyonu destekleyen NUNS milletvekillerinin NUNS’tan kovulacağının umut ettiğini dile getirdi. NUNS başkanı Vyaçeslav Kirilenko istifa etti,
NUNS yöneticilerinden Roman Zvarıç, 17 Aralık’ta gazetecilere yaptığı açıklamada koalisyonu desteklediğini, bundan dolayı NUNS’tan Bizim Ukrayna partisinden çıkacağını bildirdi.
Bayram Baybeke      
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.