SON DAKİKA
Hava Durumu

"AP'nin Türkiye raporunu yok hükmünde sayacağız"

Türkiye Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır, AP'nin yeni Türkiye Raporu'ndaki 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını soykırım olarak tanımaya çağıran ifadelere ilişkin, "Bu raporu da yok hükmünde sayacağız" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2016 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 15.04.2016 14:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"AP'nin Türkiye raporunu yok hükmünde sayacağız"

Türkiye Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Sebastian Kurz ile düzenlediği ortak basın toplantısında Avrupa Parlamentosu'nun (AP) yeni Türkiye Raporu'ndaki 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını soykırım olarak tanımaya çağıran ifadelere ilişkin, "Bu raporu da yok hükmünde sayacağız. Raporu, daimi temsilcimiz AP'ye iade edecek" dedi.  

Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) oylanarak kabul edilen yeni Türkiye Raporu'nda, geçen seneki raporun iade edilmesine yol açan ve Ankara'yı 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını soykırım olarak tanımaya çağıran ifadelere atıf yapılmasına ilişkin soruya cevap vererek, “Türkiye olarak tarihimizde hiçbir anla ilgili olarak utanç duyacağımız bir an yok. Bütün arşivlerimiz açık. Bu konunun tarihçilerin karar vermesi gereken bir konu olduğunu düşünüyoruz. Siyasetçiler tarih yazmamalı. Tarihi olaylarla ilgili siyasi kararlarla sonuçlar çıkarılmamalı” diye konuştu.

AP’nin geçen yıl kabul ettiği rapor için de 1915 olaylarına soykırım şeklinde atıf yapılması durumunda iade edecekleri uyarısını yaptıklarını ve bunun da bu şekilde gerçekleştiğini hatırlatan Bozkır şunları kaydetti:“Bu çerçevede geçtiğimiz yıl 1915 olaylarına sözde soykırım referansı yapılması durumunda bu raporu iade edeceğimizi söylemiştik. Maalesef geçtiğimiz yıl raporu yok hükmünde sayarak, iade ettik. Bu yıl da maalesef, aynı referans Avrupa Parlamentosu’nun, Türkiye raporunda yer alıyor. Bütün çabalarımıza, bütün ikazlarımıza rağmen, bu referansın giderilmesi mümkün olmadı. O nedenle bu raporu da yok hükmünde, geçersiz sayacağız. Raporu, daimi temsilcimiz AP’ye iade edecek.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.