SON DAKİKA
Hava Durumu

Arnavutlardan özür dileyen Sırp muhalif lider işkence gördü!

Sırbistan'da muhalif Cumhuriyetçi Parti Lideri Nikola Sandulovic, Prekaz Katliamı'nı anarak, Arnavutlardan özür diledi. Sandulovic, bu paylaşımından sonra gözaltına alınarak 6 saat boyunca işkenceye maruz kaldı.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2024 21:32
Haber Güncellenme Tarihi: 19.01.2024 02:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Arnavutlardan özür dileyen Sırp muhalif lider işkence gördü!

Sırbistan'daki muhalif Cumhuriyetçi Parti Lideri Nikola Sandulovic, Kosova'ya yönelik desteğinden dolayı ağır bir işkenceye maruz kaldı. Sandulovic sosyal medyada paylaştığı bir videoda, Kosova Savaşı'nı hatırlatan ve Sırplar tarafından katledilen Prekaz Katliamı'nı andı. 5-7 Mart 1998'de Kosova Kurtuluş Ordusu (KKO) Lideri Adem Yaşari'nin aralarında bulunduğu 60 kişi Sırp Çetnikler tarafından katledilmişti. 

PREKAZ KATLİAMI'NI ANDI: ARNAVUTLARDAN ÖZÜR DİLEDİ

Sandulovic, Kosova'daki Arnavutların ortadan kaldırılması amacıyla yapılan soykırıma dair 1 Ekim 2023 tarihinde bir video paylaştı. Sandulovic paylaşım yazısında, "Vucic (Sırbistan Cumhurbaşkanı) Arnavut polisinin, teröristlerinizi teslim olduğu sırada öldürdüğü konusunda yalancısınız. İşte Kosovalı 'kahramanlarınızın' bir keskin nişancı tarafından vurulduğu anda kaçıp savaşçılarını terk ettikleri bir video..." ifadesine yer vermişti. Independent'in haberine göre Prekaz köyünü ziyaret eden tek Sırp yetkili olduğunu vurgulayan Sandulovic, tüm Sırplar adına bu katliamdan ötürü Arnavutlardan özür diledi.

SIRBİSTAN GİZLİ POLİSİ TARAFINDAN İŞKENCE GÖRDÜ

Bu paylaşımından sonra halkı kışkırtma, kine ve nefrete sürükleme gerekçesiyle Sandulovic, Sırbistan'da gözaltına alındı. 3 Ocak 2024 tarihinde polis ekipleri tarafından evine baskın düzenlenen Sandulovic, 6 saat işkence gördüğünü ifade etti. Güvenlik Bilgi Ajansı (BİA) tarafından saatlerce dövüldüğünü dile getiren Sandulovic ,17 Ocak 2024 tarihli açıklamasında şunları aktardı:

"Bana işkence yapan, beni döven, aşağılayan ve 6 saatten fazla bir süre boyunca beni ve ailemi öldürmekle tehdit eden Sırp gizli polisi tarafından kaçırıldım. Sadece sağlığım değil hayatım da tehlikeye girdi"

Sırp muhalefet liderinin ailesinden istihbarata 'işkence' suçlaması

MUHALİF LİDER SANDULOVİC'İN SOL TARAFI FELÇ KALDI

Ailesi, Sandulovic'in türlü işkencelere maruz kaldığını, kaburgasının kırıldığını ve sol tarafının felç olduğunu ifade etmişti. Sandulovic'in gözaltından çıkarıldıktan sonraki hali ise ülkede geniş yankı uyandırmıştı.

Nikola Sandulovic was taken to a military hospital in Belgrade before being returned home the next day in an ambulance

PREKAZ KATLİAMI

Yaklaşık 5 bin kişiden oluşan Sırp güçleri, 5-7 Mart 1998'de Efsane Kosovalı komutan Adem Yaşari'nin (Adem Jashari) Prekaz köyündeki evini ablukaya alarak, tank ve ağır silahlarla düzenledikleri saldırılarda aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu onlarca kişiyi katletti. Katliamdan yalnızca Hamza Yaşari'nin 10 yaşındaki kızı Besarta kurtulabildi. "Prekaz Katliamı" olarak anılan saldırı, ülkeye NATO tarafından uluslararası müdahale yapılması konusunda dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

Uluslararası Af Örgütü, Yaşari ailesine yönelik yapılan saldırının ardından yayımladığı raporda, "Tüm bulgular, saldırının UÇK askerlerini yakalamayı değil, onları ve ailelerini öldürmeyi amaçladığını kanıtlıyor" ifadelerini kullanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.