SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Komisyonu’ndan Ukrayna’ya insani yardım

İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri, Ukrayna'nın doğusunda 4 yıl süren çatışmanın “sivil nüfus için büyük gerilime” yol açtığını ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2018 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2018 18:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa Komisyonu’ndan Ukrayna’ya insani yardım

Avrupa Komisyonu, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde devam eden çatışmadan etkilenenlere insani yardım olarak Ukrayna’ya 24 milyon dolar tahsis edeceğini açıkladı. 
 
İlgili karar, Avrupa Komisyonu’nun Brüksel’de 28 Şubat Çarşamba günü yaptığı toplantı çerçevesinde kabul edildi.
 
İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides, Ukrayna’nın doğusunda 4 yıldır süren çatışmanın “sivil nüfus için büyük gerilime” yol açtığını ifade etti.
 
Stylianides, “Avrupa Birliği’nin eşiğinde böyle bir i
nsani krizin mevcudiyetini görmemek mümkün değil. Sağlayacağımız yeni yardım  beslenme, sağlık ve çocuklar için eğitim (gibi alanlara sağlanacak)” diye kaydetti.
 
Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan finansmanın, Ukrayna yönetiminin kontrolü altında olmayan bölgeler dahil olmak üzere Donbas’ta en hassas nüfus grubunun ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacağı belirtildi. 
 
Daha önce Litvanya’da, Ukrayna’nın doğusunda çatışmaların devam ettiği Donbas bölgesi için düzenlenen televizyon maratonu sırasında 82 bin Euro’dan fazla insani yardım toplandığı bildirilmişti. Yardım maratonu “Blue/Yellow” uluslararası gönüllü kuruluş ve Litvanya Ulusal Radyo ve Televizyonu (LRT) tarafından organize edildi. Etkinlik sırasında Ukrayna, Litvanya ve Letonya’dan sanatçılar kendi müzik eserlerini sundular.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.