SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Konseyi’nden Rusya’ya Çiygöz çağrısı

Avrupa Konseyi, Ahtem Çiygöz hakkında verilen hükmü yasa dışı olarak kabul ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2017 11:16
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2017 11:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa Konseyi’nden Rusya’ya Çiygöz çağrısı

Avrupa Konseyi Rusya’ya, işgal edilen Kırım’da 8 yıl hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ü serbest bırakma ve Kırım Tatar Milli Meclisi liderlerine yönelik takibata son verme çağrısı yaptı. 
 
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muižnieks, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Avrupa Konseyi, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Kırım Tatarlarının liderlerinden Ahtem Çiygöz hakkında verilen hükmü yasa dışı olarak kabul ediyor” diye kaydetti.
 
Nils Muižnieks, “Çiygöz, fiilen olayların meydana geldiği dönemde yürürlükte olmayan kanun ihlal edildiği için mahkum edildi. Hükmün, “kimse, işlendiği zamanda ulusal veya uluslararası hukuka göre cinai suç sayılmayan bir eylemin veya eylemsizliğin sonucunda bir suç işlediğinden suçlu bulunamayacağını” bağlayan sözleşmenin kararına uygun olması şüphe uyandırıyor” diye devam etti.159181Ayrıca açıklamada, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin, Meclisin özyönetim organının faaliyetlerinin yasaklanmasının ve liderlerine yönelik takibatın haklarının ciddi ve kabul edilmez ihlal olduğu belirtildi. 
 
Bilindiği gibi Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Yüksek Mahkeme, 11 Eylül tarihinde, sözde savcılığın suçlamalarını destekleyerek Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz'ü 8 yıl hapse mahkum etti.
 
150 duruşma yapıldıktan sonra 1 Ağustos tarihinde işgalcilerin kontrolündeki sözde hakimler Çiygöz davası çerçevesinde soruşturmayı tamamladı. 9 Ağustos tarihinde yapılan duruşmada son sözünü söyleyen Ahtem Çiygöz, hakkında verilecek kararı tüm Kırım Tatar halkı için kabul edeceğini ifade etti.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde düzenlenen mitingde “kargaşa” organize etmek suçuyla 29 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. “26 Şubat Davası” kapsamında gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları da “toplu eyleme katılmakla” suçlanıyor.
 
26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük bir miting yapıldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını istemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.