SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Parlamentosu Rusya’ya yeni yaptırımların uygulanmasını istiyor

Haber Giriş Tarihi: 17.07.2014 15:56
Haber Güncellenme Tarihi: 17.07.2014 15:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa Parlamentosu Rusya’ya yeni yaptırımların uygulanmasını istiyor

17 Temmuz Perşembe günü Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu tarafından Rusya’ya karşı yeni ekonomik yaptırımların uygulanması gerektiğine dair bildiri kabul edildi.

Bildiride, “Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve Avrupa Dış Eylem Servisi’nin Rusya’ya karşı uygulanacak ekonomik, finans, enerji ve silah alanında yaptırımlar konusundaki çalışmalarını olumlu karşılıyor. Avrupa Parlamentosu, Ukrayna’nın doğu bölgelerinde durum istikrarlı hale gelene kadar Rusya’ya silah satışın toplu yasağına çağırıyor” denildi.

Avrupa Parlamentosu, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin garantisi için kararlı adımlar olarak ele alınan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Barış Planı’na destek çıktı.

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, Rusya’yı ilgili Barış Planı’nı desteklemeye, Ukrayna ile olan sınırda etkili kontrolün sağlanması için gerekli tedbirleri almaya, Ukrayna’ya yasadışı silahlı grupları ve silahların gönderilmesini durdurmaya ve Ukrayna sınırında biriktirdiği askeri birlikleri geri çekmeye çağırdı.

Rusya yanlısı teröristler tarafından kaçırılan ve Rusya’da bulunan Ukraynalı pilot Nadejda Savçenko’nun tutuklanmasını kınayan Avrupa Parlamentosu, Savçenko ve diğer rehinelerin serbest bırakılmasını talep etti.

Ukrayna toprak bütünlüğü, egemenliği ve uluslararası hukukun ihlali olan Rusya tarafından Kırım’ın ilhakını kınayan Avrupa Parlamentosu, Ukrayna’nın sertifikası olmayan ürünlerin Kırım’dan ihracatını yasaklama kararını olumlu karşıladı.

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri ayrıca, AB ülkelerini, gaz konusunda Ukrayna’ya destek vermeye çağırdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.