SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupalı sporculardan Rusya'daki Biatlon Dünya Kupasına boykot

Çek Cumhuriyeti, Norveç ve İngiltere milli takımları Rusya'da düzenlenecek Biatlon Dünya Kupasını boykot edeceklerini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2016 12:23
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2016 12:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupalı sporculardan Rusya'daki Biatlon Dünya Kupasına boykot

Çek Cumhuriyeti, Norveç ve İngiltere milli takımları Rusya’nın Tyumen şehrinde düzenlenecek olan Biatlon Dünya Kupası’nı boykot etmeyi planladıklarını açıkladı.

Çek Cumhuriyeti Biatlon Federasyonu Başkanı Jiri Hamza yaptığı açıklamada, Çek milli takımının Tyumen’de yapılacak olan Biatlon Dünya Kupasını boykot etmeyi planladığını belirti. Hamza’ya göre böylece milli takım bir kere daha doping skandalıyla gündeme gelen Rusya’nın eylemlerini protesto ediyor.

İngiltere Biatlon Birliği de boykota katılarak kendi resmi internet sayfasında yaptığı açıklamada, “İngiltere Biatlon Birliği oy birliğiyle Tyumen’de düzenlenecek Dünya Kupasına katılmamaya karar verdi. Söz konusu karar Uluslararası Biatlon Birliği’ne bildirildi” denildi.

Norveç sporcuları ise Uluslararası Biatlon Birliği'ni, doping skandallara karıştığı için Rusya’da yapılması planlanan tüm yarışmaları iptal etmeye çağırarak aksi halde Norveç milli takımının Rusya’dan yapılacak tüm yarışmaları boykot edeceğini kaydedildi.

Bugün, 22 Aralık’ta Uluslararası Biatlon Birliği Rus biatlonunda doping durumu ile ilişkin kararını açıklayacak. Birlik Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) komisyonun hazırladığı raporu resmi olarak kabul ederse Rusya Milli Takımı topyekûn olarak yarışmadan diskalifiye edilebilir. WADA’nın hazırladığı raporda 31 Rus biatlon sporcusunun numunesinde yasaklanmış olan maddenin veya numunelerin değiştirilmesine dair kanıtlanın tespit edildiğini bildirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.