SON DAKİKA
Hava Durumu

Avusturya Başbakanı Ukrayna ile Rusya arasındaki arabuluculuk için Türkiye'yi işaret etti

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Ukrayna'da olası barış görüşmeleri için Türkiye'nin arabulucu rolünün önemine değineek, "Bence Türkiye hala önemli çünkü her iki taraf da Türkiye'yi tanıyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.04.2024 18:09
Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2024 18:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avusturya Başbakanı Ukrayna ile Rusya arasındaki arabuluculuk için Türkiye'yi işaret etti

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Almanya merkezli Die Zeit gazetesine verdiği mülakatta, yaklaşan seçimler, Ukrayna-Rusya Savaşı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le gerçekleştirdiği görüşmenin içeriği gibi önemli konularda açıklamalarda bulundu.

Ukrayna'da savaşın sona ermesi için barış görüşmelerinin bir şekilde başlatılması gerektiğini kaydeden Nehammer, Ukrayna'nın Kırım dahil kaybettiği toprakları geri almak koşuluna bağlı olarak bir barış planı öne sürmesinin Kıyiv yönetiminin pozisyonu olduğunu ancak barış görüşmelerinin kendi içinde farklı dinamiği bulunduğunu, bu nedenle önemli olanın görüşmelere başlanması olduğunu dile getirdi.

"ARABULUCU ROLÜNDE TÜRKİYE HALA ÖNEMLİ"

Nehammer, Ukrayna'da arabulucu rolünde en çok hangi ülkeye ümit bağladığı sorusunu, "Bence Türkiye hala önemli çünkü her iki taraf da Türkiye'yi tanıyor." şeklinde yanıtladı. Ayrıca Çin ve Hindistan'ın yanı sıra Almanya ve Fransa'nın da belirleyici olduğuna dikkat çeken Nehammer, Avusturya'ya bir rol düşerse ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Nehammer, Ukrayna savaşının başlaması sonrasında Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşen ilk Avrupalı siyasetçi olarak, bu görüşmede ele alınan konulara da değindi.

Putin'in Ukrayna'da sivillerin öldürülmesi, Buça kentindeki katliamlara ilişkin hiç konuşmadığını ancak yaptırımlar söz konusu olduğunda görüşmenin daha canlandığını ifade eden Nehammer, Putin ile yaptığı görüşme sonrasındaki tepkileri de anlamlandıramadığını kaydetti.

Nehammer, Avusturya'da eylülde yapılması kararlaştırılan genel seçim sonrasında aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı Herbert Kickl ile koalisyona olumlu bakmadığını ancak aşırı sağcı partiye kapılarını kapatmadıklarını sözlerine ekledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.