SON DAKİKA
Hava Durumu

Avusturya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini Bellen kazandı

Solcu bağımsız aday Alexander Van der Bellen, rakibi aşırı sağcı Norbert Hofer'e galip gelerek ülkenin yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2016 08:29
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2016 08:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avusturya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini Bellen kazandı

Avusturya'da yapılan seçimde, solcu bağımsız aday Alexander Van der Bellen ülkenin yeni Cumhurbaşkanı oldu.

BBC'nin haberine göre, İlk gelen sonuçlar, Bellen'in yüzde 53, Hofer'in ise yüzde 46 oy aldığını ortaya koyuyor. Yetkililer, resmi oy oranlarının farklı olabileceğini ancak kazananın değişmeyeceğini belirtiyor.

Bir dönem Yeşiller Partisi'nin de başkanlığını yapmış olan Van der Bellen sonucun "özgürlük, eşitlik ve birlikteliğe dayanan", Avrupa yanlısı bir Avusturya'ya olan desteği gösterdiğini söyledi.

Ekonomi profesörü olan Bellen, seçim kampanyası sırasında kozmopolit ve özgür bir Avusturya istediğini, eski sınırların yeniden çekilmesine ise karşı olduğunu söylemişti.

Rusya yanlısı aşırı sağcı Avusturya Özgürlükçü Partisi'nin adayı Norbert Hofer ise, Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "olağanüstü üzgün" olduğunu söyledi ve rakibi Van der Bellen'i seçim zaferinden dolayı tebrik etti.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk Van der Bellen'i "yürekten kutladığını" belirtirken, Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel sonucu "Sağcı popülizme karşı sağduyunun açık bir zaferi" olarak niteledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande da Avusturya'ya "Avrupa'yı ve açıklığı" seçtiği için teşekkür etti.

Önümüzdeki yıl içerisinde benzer siyasi hareketlerin yükselişte olduğu Fransa, Hollanda ve Almanya da sandık başına gidiyor.

Daha önce Avusturya Cumhurbaşkanılığı seçimlerini bağımsız aday Alexander Van der Bellen kazanmıştı. Ancak Avusturya Anayasa Mahkemesi, sağcı Özgürlük Partisi'nin itirazını değerlendirerek,cumhurbaşkanlığı seçimlerini iptal etmişti. Gerekçe olarak ise bazı ilçelerde oy sayma prosedürünün ihlal edilmesi gösterilmişti. Mahkeme Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ikinci turu tekrar yapılmasına karar vermişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.