SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Fidan'dan gündeme ilişkin açıklamalar: Putin Türkiye'ye gelecek

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 4 Şubat 2024'te gündeme ilişkin kapsamlı bir değerlendirmede bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 10:30
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 11:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bakan Fidan'dan gündeme ilişkin açıklamalar: Putin Türkiye'ye gelecek

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsveç'in NATO üyeliği, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyareti, Ukrayna tahılı, Mısır'a İHA tedariki ve Balkanlar ziyareti üzerine değerlendirmede bulundu. Bu bağlamda Bakan Fidan, 4 Şubat'ta A Haber özel röportaj programında gündeme ilişkin sorulara cevap verdi.

İKİ ÜLKENİN DE NATO ÜYELİĞİ AŞMALANDIRMALI VE DENKLEMLİ OLDU

Finlandiya ve İsveç'in 2022, 2023 yıllarında hem NATO'nun hem de Türkiye'nin gündeminde olduğunu, her iki ülkenin de tutumu dolayısıyla NATO üyeliğinin aşamalandırmalı ve denklemli şekilde gerçekleştiğini söyledi. Fidan, "Biz bu çerçevede özellikle terörle mücadeleyi ilk başlık olarak önümüze koyduk, yaptığımız aşamalandırma politikasında" dedi.

PUTİN BU AY TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDECEK

Öte yandan Bakan Fidan, Devlet Başkanı Putin'in bu ay Türkiye'yi ziyaret edeceğini duyurdu. Fidan, "Sayın Putin’in ziyareti önceden aslında planlanmış bir ziyaretti. Şimdi bu ziyarette bazı konuları tekrar görüşme imkanı olacak" bilgisini verdi.
Görüşmelerden birinin, Türkiye'nin gündeminde olan Tahıl Koridoru Anlaşması olacağını dile getiren Fidan, "Sayın Putin’in ziyaretinde de bu konu masada muhakkak olacak. Çünkü Cumhurbaşkanı'mız bu konuya çok önem veriyor. Özellikle tahıl üzerinden dünyadaki başta güney nüfusları, Afrika olmak üzere fakirlerin buğdaydan mahrum bırakılması, yüksek fiyattan gıdaya erişimin gündeme gelmesi bizim insani açıdan gerçekten görmek istemediğimiz bir durum. Kendimize de borç bildiğimiz bir husus" ifadelerine yer verdi.

MISIR'A İHA TEDARİKİ

Fidan, Türkiye ile Mısır'ı ikili ilişkisine dikkat çekerek, Mısır'ın bölge güvenliği ve ticari açıdan önemli bir ülke olduğunu vurguladı. Ülkede önemli Türk yatırımcıların olduğunu belirten Fidan, insansız hava araçlarının (İHA) ihraç edilmesi konusunda mutabakata varıldığını dile getirdi.

"SOYDAŞLARIMIZA YÖNELİK İYİLEŞTİRMELER HAKKINDA KONUŞTUK"

Arnavutluk, Romanya ve Bulgaristan'a düzenlediği ziyaretleri değerlendiren Fidan, "Şu anda koalisyonda olan partilerin hepsiyle de biliyorsunuz orada neredeyse bir ulusal mutabakat hükümeti var. Onların meclis gruplar başkanları ile bir araya gelme imkanım oldu, ilişkilerimizi daha ileri nasıl taşırız, soydaşlarımıza yönelik iyileştirmeler daha fazla nasıl yapılabilir onu çok yoğun konuştuk" dedi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.