SON DAKİKA
Hava Durumu

Başbakan Binali Yıldırım'dan Yunan bayrağı açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Ege'de Yunanistan ile yaşanan gerilimle ilgili, "Kardak kayalıklarına benzer girişimlerin başka kayalıklarda da olduğunu görüyoruz.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2018 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2018 16:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Başbakan Binali Yıldırım'dan Yunan bayrağı açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Ege denizinde Yunanistan ile yaşanan gerilimle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım Marmara Üniversitesi Sultanahmet Rektörlük Binası'nda "Referandumdan Bir Yıl Sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" konulu panelin ardından açıklamada bulundu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı açıklamada "Didim açıklarında kayalığa bir bayrak dikme, Yunan bayrağı dikme girişimi oldu. Bunun üzerine de Sahil Güvenlik ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaptılar. Oradan o bayrağı kaldırdılar" dedi.

YILDIRIM: SAHİL GÜVENLİK, YUNAN BAYRAĞINI KALDIRDI

Yıldırım, "Ege Denizi'nde zaman zaman gerginliği artırmaya yönelik komşumuz Yunanistan’ın bir takım faaliyetlerinin olduğu malumunuz. Son zamanlarda bu ihlallerde artışlar göze çarpıyor. Özellikle aidiyeti belli olmayan kaya parçaları var. Bunlara yönelik Kardak kayalıklarına benzer girişimleri olduğunu görüyoruz. Yine Didim açıklarında kayalığa bir bayrak dikme, Yunan bayrağı dikme girişimi oldu. Bunun üzerine de Sahil Güvenlik ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaptılar. Oradan o bayrağı kaldırdılar. Yunanistan’a tavsiyemiz iyi komşuluk ilişkileri içerisinde gerginliği arttıracak provokasyonlardan uzak durması, komşuluk hukukuna uygun olarak hareket etmesidir. Ülkemizin egemenlik haklarından kimsenin taviz vereceğimizi düşünmemesini özellikle bekliyoruz. Şartlar ne olursa olsun bu yönde yapılacak oldu bittilere gereken karşılığı vermeye kararlıyız” dedi.

YUNAN BAYRAĞINI SAT KOMANDOLARI KALDIRDI

NTV'nin verdiği bilgilere göre bir grup Yunan, Hurşit kayalığına Yunanistan bayrağı dikti. Haberin duyulmasının ardından SAT komandoları geçen Cuma günü Ege Denizindeki Hurşit kayalığına hareket ettiler. Yunan bayrağını kaldırıp kayalıktan ayrıldılar.

Didim açıklarında bulunan kayalığa dikilen Yunanistan Bayrağı ile ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.