SON DAKİKA
Hava Durumu

Başsavcı: KTMM liderleri için Kırım’a giriş yasağı çatışmaları önledi

Haber Giriş Tarihi: 15.10.2014 14:38
Haber Güncellenme Tarihi: 15.10.2014 14:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Başsavcı: KTMM liderleri için Kırım’a giriş yasağı çatışmaları önledi

Kırım’ın Başsavcısı Natalya Poklonskaya, Kırım Tatar Milli Meclis liderlerine yarımadaya girişin yasaklanmasının, milletler arası çatışmaları kışkırtan kişilerin aktifliğini azalttığını öne sürdü.

Poklonskaya, “Bizim görevimiz, milletler arası ilişkilerde anlaşmazlıkları önlemek, çünkü bu konular çok hassas. Refat Çubarov’u iki defa aşırıcılık faaliyeti ile ilgili uyarmamın doğru olduğunu düşünüyorum” dedi.

Sert tutumunun ve Kırım’da durumu istikrarsız hale getirmeye çalışan kişilere gösterilen direnişin, Kırım’da çatışmaları yaratmaya çalışan kişilerin aktifliğinin azalmasına sebep olduğunu söyleyen Poklonskaya, “Onlar, yarımadamızda barış ile oynayamayacaklarını ve barış üzerine ticaret yapamayacaklarını görecekler” belirtti.

Kırım’da her zaman barışın olduğunu kaydeden Poklonskaya, “Burada her zaman barış vardı. Şimdiki durumu fırsat bilip çatışma yaratmaya çalışan kişiler bir şey yapamazlar. Çünkü halkımız birlik ve beraberlik içinde” dedi.

Savcılığın Kırım’da milletler arası çatışmaları yaratacak hareketlerde bulunmayacağını öne süren Poklonskaya, “Savcılık, bir millete veya dine baskı uygulamak için güce başvurmayı planlamıyor. Biz, millete, dine ve siyasi görüşe bakmaksızın tüm insanları korumalıyız” diye konuştu.

Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinden sonra Rusya ve Kırım yönetimi tarafından Kırım Tatarlarına karşı devamlı baskı uygulanıyor. Kırım Tatarlarının liderlerine Kırım’a giriş yasaklandı. Kırım Tatarlarının evlerine, okullarına, medreselerine ve camilere baskınlar düzenleniyor. Ayrıca Kırım’da sürekli Kırım Tatarları kaçırılıp daha sonra ölü bulunuyor. Birçok ülke ve uluslararası kuruluşlar, Rusya’yı Kırım Tatarlarına uyguladığı baskıları durdurmaya çağırırken, uluslararası uzmanlar ilgili baskıları yeni soykırıma benzetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.