SON DAKİKA
Hava Durumu

Biden-Scholz görüşmesinde gündem Ukrayna'ya destek

ABD Başkanı Joe Biden ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz arasında gerçekleşen görüşmede, batının Ukrayna'ya güçlü şekilde destek vermeye devam etmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2024 10:50
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2024 10:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Biden-Scholz görüşmesinde gündem Ukrayna'ya destek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'u 9 Ocak 2024 tarihinde Beyaz Saray'da ağırladı. İki lider, Oval Ofis'te kameralar karşısına geçerek Ukrayna'ya destek konusundaki görüşlerini paylaştı.

Biden, Almanya'nın Ukrayna'nın savunmasına yönelik gerçekleştirdiği örnek katkıları takdir ederken, Scholz da ABD'nin desteğinin devamının önemini vurguladı. 

CUMHURİYETÇİLER UKRAYNA'YA DESTEĞİ ENGELLİYOR

ABD Başkanı Biden, Kongredeki Cumhuriyetçileri "Ukrayna'ya desteği engellemekle" suçlarken, söz konusu durumun neredeyse suç teşkil edecek bir eylem olduğunu belirtti. Yardımların Ukrayna'ya mutlaka gönderilmesi gerektiğinin altını çizen Biden, bu konuda hem ABD'nin hem de Avrupa ülkelerinin ortak bir şekilde çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

Rusya'ya karşı Ukrayna'ya yeni yardımların gönderilmesi gerektiğini söyleyen Almanya Başbakanı Scholz, Batı ülkelerinin desteği olmadan Kıyiv'ın kendi topraklarını savunamayacağını dile getirdi.

Scholz ayrıca, ABD'li gazeteci Tucker Carlson'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı röportajı da eleştirerek, Putin'in Ukrayna'ya yönelik saldırı ve topyekûn işgal girimiyle ilgili tarihi konuları çarpıttığını savundu.

Biden ve Scholz ayrıca Washington'da yapılacak olan NATO Zirvesi'ni ele alarak mevcut jeopolitik güçlükler karşısında transatlantik ilişkilerin gücünü işaret ettiler.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.