SON DAKİKA
Hava Durumu

BM Genel Sekreteri Guterres olası 'dünya savaşı' için uyardı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kuzey Kore krizinin "büyük savaşa" yol açabileceği uyarısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 06.09.2017 11:33
Haber Güncellenme Tarihi: 06.09.2017 11:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM Genel Sekreteri Guterres olası 'dünya savaşı' için uyardı

Nükleer denemeleri ile bütün dünyayı tedirgin eden Kuzey Kore, yaptırımlara karşı misillemede bulunacağını resmen duyurdu. Özellikle ABD'yi düşmanca politikalar uygulamak ve "hummalı yaptırım kampanyası" başlatmakla suçlayan Pyangyong Yönetimi, "Tiksindirici yaptırımlara ve ABD'nin baskılarına kendilerine özgü karşı saldırıyla karşılık vereceklerini" bildirdi.

Kim Jong Un'u savaş için bahane aramakla suçlayan ABD, BM Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore’ye en sert yaptırımları uygulamasında ısrar ediyor. Kuzey Kore, hafta sonunda kıtalararası füze tarafından taşınabilen hidrojen bombası denemesi yapmıştı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü "Kıtalararası füze ve nükleer silah sahibi bir süper güç olduklarının ABD tarafından unutulmaması gerektiğini ve Donald Trump'ın başkanlık görevine başlamasından sonra nükleer silah potansiyelini arttırma çabalarını ikiye katladıklarını" ifade etti. Bu süreçte işbirliği içerisinde olan Güney Kore ve ABD, füze ve nükleer denemelerini arttıran Kuzey Kore'nin denemeleri sürdüreceğini tahmin ediyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kuzey Kore ile nükleer çatışma çıkması riskinin dünyayı tehdit eden en tehlikeli kriz olduğunu söyledi. Muhtemel bir askeri harekâtın korkunç sonuçlara yol açabileceğini belirten Guterres, son nükleer denemeyi kınadı ve Kuzey Kore'nin uluslararası yükümlülüklerine uyması gerektiğini dile getirdi. Guterres dünya devletlerine seslenerek Kore yarımadasında savaş çıkmasının mutlaka önlenmesini istedi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.