SON DAKİKA
Hava Durumu

BM, Kırım’da insan hakları ile ilgili kararı kabul etti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu “Kırım’da İnsan Hakları İle İlgili” kararı oy çoğunluğuyla kabul etti.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2016 23:09
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2016 23:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM, Kırım’da insan hakları ile ilgili kararı kabul etti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, bugün 19 Aralık tarihinde yapılan 65. oturumunda “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Şehrinde (Ukrayna) İnsan Hakları Alanındaki Durum İle İlgili” kararı oy çoğunluğuyla kabul etti. Karar için yapılan oylamada 70 ülkenin heyeti “evet” oyunu kullanırken 77 ülke heyeti çekimser kaldı. Geleneksel olarak Rusya, Belarus, Sırbistan, Çin, Ermenistan ve bazı Afrika heyetleri dahil 26 ülkenin heyeti oylamada “hayır” oyunu kullandı.
 
Toplantıda konuşma yapan Ukrayna delegesi, “Kırım’da insan hakları ile ilgili durum farklı görüşe sahip olanların bastırılması olarak tarif edilebilir. Cenevre’de söz konusu kararın hükümlerini sadece Rusya kabul etmedi. Genel Kurulu’da Martin Luther King’in şöyle sözünü hatırlatmalıyız: “Sonunda düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın suskunluğunu hatırlayacağız.” Toplantı salonundaki tüm delegelere Kırım’da insan hakları ile ilgili feci duruma dikkat etmeleri çağrısı yapıyorum” diye kaydetti.
 
Bununla birlikte Rusya heyetinin temsilcisi, Ukrayna’nın “Kırım’da İnsan Hakları İle İlgili” karar yardımıyla dünya toplumunun dikkatini “iç çatışma” ve “Minsk Anlaşmaları’nın yerine getirilmesi” konusundan başka yöne çekmek istediğini ileri sürdü.
 
Rusya delegesi oylamadan önce, “Kırım’da insan hkaları ile ilgili karara ilişkin tüm argümanlarımızı bildirdik. Karar, iç çatışmanın arka planında Rusya’yı düşman ve saldırgan olarak göstermek için gerekli. Salonda Kırım kararının kabul edilmeyeceği ve yerel sakinlerin haklarının düzenli olarak ihlal edildiği Ukrayna’nın güneydoğu bölgelerine dikkat edileceği ümidindeyiz” şeklinde konuştu.
 
Bilindiği gibi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun İnsan Hakları Komitesi, 15 Kasım tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehrinde (Ukrayna) insan hakları durumuna ilişkin kararı kabul etti. Karar için aralarında Türkiye, ABD, İngiltere, Polonya, Romanya, Moldova’nın da dahil olduğu 73 ülke “evet” oyu kullanırken, 23 ülke karşı çıktı, 76 heyet de çekimser kaldı. Karara karşı çıkan ülkeler arasında Rusya ve Belarus da yer aldı.
 
Kararda Rusya işgalci ülke olarak, Kırım, işgal edilen bölge olarak kabul edildi. BM söz konusu Kırım kararını kabul ederek, insan haklarının ihlal edilmesini, Rus işgalci yönetim tarafından Kırım Tatarları, Ukrainler ve diğer etnik ve dini grup mensubu olan geçici işgal altındaki Kırım sakinlerine yönelik ayrımcı tedbir ve uygulamaları kınamış oldu.
 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Kırım kararı için yapılan oylama ile ilgili yorum yapan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, eski SSCB ülkeleri Ermenistan, Belarus, Kazakistan ve Özbekistan’nın Rusya korkusunu bir türlü yenemediğini ifade etti.
 
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Kırım’da insan hakları durumuna ilişkin kararı kabul etmesini “gerçek bir adalet zaferi” olarak adlandırdı ve kararı destekleyen ülkelere teşekkürlerini bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.