SON DAKİKA
Hava Durumu

BM, Suriye'deki savaş suçlarına dair kanıt toplayacak

BM Genel Kurulu'nda Suriye'de savaş suçuna varan uluslararası insani hukuk ve insan hakları ihlalleri ile ilgili kanıt toplayacak ve dosya hazırlayacak "uluslararası tarafsız ve bağımsız bir mekanizma" kurulmasını talep eden karar tasa

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2016 11:20
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2016 11:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM, Suriye'deki savaş suçlarına dair kanıt toplayacak

Suriye'de 2011 yılından bu yana savaş suçuna varan uluslararası insani hukuk ve insan hakları ihlallerinin soruşturulması ve sorumluların yargılanması sürecini kolaylaştırmak üzere kanıt toplayacak, bugüne kadar toplanan verileri derleyecek ve dosya hazırlayacak" uluslararası tarafsız ve bağımsız bir mekanizma" kurulmasını talep eden karar tasarısı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda kabul edildi. 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, BM Genel Kurulu'nda Lihtenştayn tarafından hazırlanan ve Türkiye'ninde aralarında olduğu 57 ülke tarafından desteklenen karar tasarısı oylandı. Karar, 105 oyla kabul edildi. Oylamada, 15 ülke hayır oyu kullanırken, 52 ülke de çekimser kaldı.

Lihtenştayn'ın BM Daimi Temsilcisi Christian Wenaweser, Genel Kurul'da oylama öncesi yaptığı konuşmada, BM Şartı'nın yüklediği sorumlulukların yerine getirilemediğine dikkati çekerek, 2011 yılından bu yana Suriye'de işlenen savaşsuçların cezasız kalmaması gerektiğini ve bu mekanizmanın kurulması içingirişimde bulunduklarını belirtti.

2011'den beri bakılacak

BM mekanizması, Suriye'de savaş suçlarına varan uluslararası insani hukuk ve insan hakları ihlallerine ilişkin kanıt toplayacak ve savaş suçlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ya da ulusal, bölgesel veya uluslararası mahkemelere taşınması durumunda hazırlanan dosyaları soruşturma sürecini kolaylaştırmak için temin edecek.

Mekanizma, kanıtların toplanması ve analiz edilmesinde 2011 yılından beri Suriye'de işlenen insan hakları ihlalleri ve savaş suçlarını ortaya koyanraporlar yayımlayan BM Uluslararası Bağımsız Suriye Soruşturma Komisyonu ile işbirliği yapacak.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğide bir çok kez Suriye'de işlenen savaş suçlarının UCM'ye taşınması gerektiği çağrısında bulunmuştu.

Suriye'deki savaş suçlarının UCM'ye taşınması için BM Güvenlik Konseyi'nin onayı gerekiyor. Daha önce 2014 yılında savaş suçlarının UCM'yetaşınmasını talep eden karar tasarısı, BM Güvenlik Konseyinde Rusya ve Çintarafından veto edilmişti.

 

İnsan Hakları İzleme Örgütü destek veriyor

Öte yandan, tasarıya İnsan Hakları İzleme Örgütü de destek verdi. Örgütten yapılan açıklamada, gelecekte mahkemelerde kullanılmak üzere potansiyel kanıtları toplayacak "somut adalet mekanizması" kurulmasının hayati derecede önem taşıdığı belirtildi.

Açıklamada, BM Güvenlik Konseyinin kilitlendiği bir dönemde GenelKurul'da tasarıya evet oyu veren ülkelerin önemli bir duruş sergilediği ifadeedildi. Koruma Sorumluluğu Küresel Merkezi (GCR2P) Direktörü Simon Adams isekonuya ilişkin açıklamasında, "Bugün kabul edilen karar tasarısı Suriye'deki katliamları sona erdirmeyecek belki ancak suçluların hesap vermesi için bu tarihibir adım." dedi. Suriye rejim temsilcisinin oylamaya itirazını da eleştiren Adams,"Eğer Suriye hükümeti iddia ettiği gibi masumsa uluslararası tarafsız birsoruşturma mekanizmasından çekinmesine gerek yok." ifadesini kullandı. 

Suriye rejiminin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi ise söz konusu mekanizmanın kurulmasının BM Genel Kurulu'nda görüşülmesinin BM Şartı'na aykırıolduğunu savunarak, karar tasarısının oylanmasını eleştirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.