SON DAKİKA
Hava Durumu

Bulgaristan'da ırkçı Siderov Türklere kin kustu

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2011 18:00
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2011 18:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bulgaristan'da ırkçı Siderov Türklere kin kustu
SOFYA (A.A) - Bulgaristan'ın Osmanlı Devleti'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinin 133?üncü yıl dönümü olan 3 Mart Ulusal Bayramı, ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
     Kutlamalar, Başkent Sofya'da Meçhul Asker Anıtı önünde resmi geçit töreniyle başladı. Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Parlamento Başkanı Tzetzka Tzaçeva, Başbakan Boyko Borisov, bakanlar, milletvekilleri, yabancı misyon temsilcileri ve kalabalık bir yurttaş topluğunun katıldığı törende 21 pare top atışı yapılarak, Bulgaristan'ın özgürlüğü için hayatlarını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu.
     Osmanlı-Rus Savaşı'nın sonunu belirleyen yer olarak sembolize edilen Şipka Tepesi'ndeki ulusal anıta da çelenkler konuldu.
     Bulgaristan?daki Rusya Dostları Birliği ve Bulgaristan Kahramanları Vakfı üyeleri de, Sofya Merkez Orduevi'nin arkasındaki bulunan Şipka anıtının önünde ayrı bir tören düzenledi.
     Rusya Büyükelçiliği yetkilileri ve askeri ateşlerinin katıldığı törende milliyetçi marşlar eşliğinde Osmanlı?Rus savaşını anlatan kahramanlık konuşmaları yapıldı.
     Bulgaristan'ın bağımsızlık bayramı kutlamaları dolayısıyla bu akşam büyük kentlerde havai fişek gösterileri yapılacak ve dış temsilciliklerde resepsiyonlar verilecek. Kutlamalar Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un Boyana köşkünde vereceği devlet resepsiyonu ile tamamlanacak.
    
     -IRKÇI PARTİDEN MİTİNG?
    
     Bu arada bağımsızlık bayramı kutlamalarına ırkçı ve aşırı milliyetçi görüşleriyle bilinen ATAKA partisi yine gölge düşürdü.
     ATAKA tarafından bağımsızlık bayramı dolayısıyla başkent Sofya'da bir miting düzenlendi. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı mitingde bir konuşma yapan ATAKA lideri Volen Siderov Türklere ve Türkiye'ye adeta kin kustu.
     Konuşmasında Bulgarların Osmanlı döneminde yaklaşık 500 yıl boyunca "soykırıma maruz kaldığını" öne süren Siderov 17 Mayısın sözde "Bulgar Soykırımı Günü" olarak kabul edilmesini isteyerek, bu teklife karşı çıkan milletvekillerini "vatan haini" ilan edilecekleri tehdidinde bulundu.
     Bulgaristan'ın ancak milliyetçilerin iktidara gelmesi durumunda kurtulacağını ileri süren ırkçı lider, "Kimin düşman, kimin dost olduğunu sadece biz biliriz. Ben yetişmiş bir savaşçıyım. Bulgaristan'ın savaşı bitmedi. Milliyetçiler iktidara gelene kadar bu savaş sürecek" diye konuştu.
    
     -"TÜRKÇE HABERLER KALDIRILSIN, EZAN YASAKLANSIN"-
    
     Volen Siderov, iktidardaki Boyko Borisov hükümetini de tehdit ederek, "Verdiğimiz destek artık koşulsuz değil. Bizim isteklerimizin yerine getirilmesi gerekiyor" dedi.
     Hükümete iki hafta süre veren ırkçı lider bu süre zarfında Bulgaristan Ulusal Televizyonu?ndaki Türkçe haber bültenlerinin kaldırılmasını ve camilerde ezan okunmasının yasaklanmasını istedi. Siderov, "Bulgaristan'da resmi dil Bulgarcadır. Umumi tuvaletlerde bile sadece Bulgarca konuşulmalıdır. Ayrıca Hristiyan Bulgaristan?da cami inşaatlarını durdurmak için mutlaka iktidara gelmeliyiz" ifadelerini kullandı.
     Konuşmasında Romanları da hedef olan Siderov, Romanların kalabalık oldukları bölgelerde gönüllü silahlı sivil timlerin oluşturulmasını istedi.
     Polisin sıkı güvenlik önlemleri aldığı miting olaysız sona erdi.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.