SON DAKİKA
Hava Durumu

"Bunlar, 'Pravda yalanları, palavraları', kimse itibar etmez!"

Türkiye Başbakanı Davutoğlu, "Bu Sovyetik propaganda makinesinin yalanlarına kimse itibar etmez. Çok açık bir dünyada yaşıyoruz. Kimin ne yaptığı o kadar ayan beyan ortada ki" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2015 12:14
Haber Güncellenme Tarihi: 03.12.2015 11:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Bunlar, 'Pravda yalanları, palavraları', kimse itibar etmez!"

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan'a hareketi öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, son bir haftada Rus basınında ve Rus yetkililerince yapılan açıklamaların kendisine gençliğini hatırlattığını belirterek, sadece Rusya'nın son 20-25 yılda Soğuk Savaş sonrasında unuttuğu zannedilen özelliklerinin birer birer ortaya çıktığını ifade etti. 

"...önce kendileri inanır sonra da dünyanın inanmasını beklerlerdi"

Davutoğlu,  "Türkiye'nin, DAEŞ petrolünü aldığı" yönününde Rusya'nın bir iddiası olduğu, konuya ilişkin Amerika'dan da söz konusu iddiayı yalanlar nitelikte açıklamaların yapıldığının anımsatılması üzerine, "Soğuk savaş döneminde Sovyet propaganda makinesi vardı. Her gün değişik yalanlar üretir, önce kendileri inanır sonra da dünyanın inanmasını beklerlerdi. Bunlar, 'Pravda yalanları, palavraları' diye anılırdı" dedi. Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Doğrudan kendileriyle ilgileri olmayan alanlarda 'proxy war' denilebilecek savaşlara girmek, yayılmacı bir etki görüntü içinde komşu ülkelerle sorunlar yaşamak ve nihayet bütün bu sorunları örtmek için bir propaganda makinesini çalıştırmak, bu eskiden olan bir gelenekti ama bir anda tekrar kendini gösterdi. Bu Sovyetik propaganda makinesinin yalanlarına kimse itibar etmez. Çok açık bir dünyada yaşıyoruz. Kimin ne yaptığı o kadar ayan beyan ortada ki."

Türkiye, Suriye sınırının, bütün dünya tarafından gözlenen bir yer olduğuna dikkati çeken Başbakan Davutoğlu, "Bu sınırdan DEAŞ'tan biz petrol alacağız da bunu satacağız da... Böyle bir şeyin tartışılması bile akla ziyan. Her gün çok sayıda ülkenin koalisyon olarak da uçuş yaptığı, insansız hava araçlarının üzerinde sürekli dolaştığı bir coğrafyada gizli bir ticaretten, kirli bir alışverişten bahsetmenin reel hiçbir zemini yok" dedi.

Müttefiklere teşekkür

İngiltere Parlamentosu'nun dün aldığı kararın , NATO Dışişleri Bakanları toplantısında, İncirlik Üssü'ne, Türkiye ile iş birliğini gösterecek şekilde hava gücü gönderilmesi kararının, Suriye krizinde, Türkiye'nin yanında yer alan ülkelerin daha etkin mücadele edeceğinin göstergesi olduğunu anlatan Davutoğlu, NATO Dişişleri Bakanları Toplantısı'ndan çıkan güçlü mesaj ve müttefiklerin gösterdiği dayanışma için teşekkür etti.

"Azerbaycan'ın bütün toprakları özgürlüğüne kavuşana kadar..."

Türkiye'de hükümetin kurulmasından sonra bir gelenek olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ardından da Azerbaycan'ı ziyaret ettiklerini de kaydeden Davutoğlu, Türkiye için Azerbaycan'ın her meselesinin Türkiye'nin meselesi gibi aziz olduğuna dikkati çekti. Başbakan Davutoğlu, "Azerbaycan'nın işgal altındaki toprakları konusunda, Dağlık Karabağ başta olmak üzere tutumumuz açık ve nettir. Azerbaycan'ın bütün toprakları özgürlüğüne kavuşana kadar Türkiye, Azerbaycan'ın yanında yer alacaktır" şeklinde konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.