SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyükelçi Sıbiga’dan İzmir Ticaret Odası'na ziyaret

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, İzmir’e gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ile bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 14.08.2017 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 14.08.2017 16:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Büyükelçi Sıbiga’dan İzmir Ticaret Odası'na ziyaret

Bugün 14 Ağustos'ta Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman ve Ukrayna İzmir Fahri Konsolosu Çetin Güvercin, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret ederek iki ülke arsındaki ticari işbirliğinin arttırılmasına yönelik fırsatları ele aldı. Büyükelçi Sıbiga, İzmir’e özel yatırım projelerini içeren bir dosyayı İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’a sundu.

İzmir Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamaya göre ziyaret sırasında konuşan Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, İzmir’de potansiyel yatırım fırsatlarını içeren bir dosya ile geldiğini söyledi. Sıbiga, “İzmir’deki yatırım olanaklarını inceleyerek, burada olası yatırım yapılacak sektörlerle ilgili görüşmeler gerçekleştireceğiz. Tarımdan hafif saniye kadar geniş bir yelpazede yatırım olanaklarını ele alacağız” dedi.

Ukrayna’nın kardeş ve dost bir ülke olduğunu söyleyen İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “İki ülke arasında çok önemli anlaşmalar yapılmış durumda. Vize konusunda problem yok. Dolayısıyla aramızdaki ticari ilişkileri daha da arttırmak hepimizin görevi” dedi. Ukrayna’da kardeş ticaret odaları olduğunu ve iki ülke arasındaki ikili ilişkileri geliştirmek için bir gezi planladıklarını ancak Rusya krizi nedeniyle ertelendiğini belirten Demirtaş kısa süre içinde bu geziyi yeniden planlamak istediklerini söyledi. 

2016 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacminde yüzde 22’lik artış ile sadece dost olarak değil ticari anlamda da iyi ilişkilere sahip olduğunu aktaran Sıbiga, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaretini bekliyoruz. Bu ziyarette, ticaret hacmine de katkı koyarak 3 önemli işbirliğine de imza atılmış olacak” diye konuştu. 

İzmir iş dünyasının Ukrayna yatırımları konusunda yeterli potansiyel olmadığını aynı durumun Ukraynalı iş adamları içinde geçerli olduğuna değinen Sybiha şu sözleri kaydetti: “Son yıllarda ticaret hacmi ve turistik gelirler konusunda iyi bir ivme yakaladık. Karşılıklı işbirlikleriyle bunu daha da yukarıya taşıyacağımıza inanıyorum” diye konuştu. Ukrayna’nın Türkiye’ye turist veren ülkeler arasında 3. Sırada bulunduğunu belirten Sıbiga sözlerine şöyle devam etti: “Geçen sene Ukrayna’dan Türkiye’ye 1 milyondan fazla turist geldi. Bu yıl turist akışı yüzde 33’lük artış gösterdi. Böyle güzel bir ilerlemeye devam ederek biz bu sene yüzde 30-50 arası artış bekliyoruz. Bugünlerde Ukrayna ve Türkiye arasında 180’den fazla uçuş gerçekleşiyor. 1 haziran itibariyle yürürlüğe giren çipli kimlik ile seyahat anlaşması da mevcut. Bu da stratejik ortaklığımızın yeni seviyesini göstermektedir. Bu her şeyden önce birbirimize güvendiğimizi gösteriyor.Devlet başkanlarımızın arasındaki güven ve ayrıca eğitim olsun, farklı sektörler olsun, her sektörde bir güven var. Birbirimize yakın olduğumuzu şuradan da anlayabiliriz ki, Ukrayna dilinde 3 binden fazla Türkçe kelime bulunmaktadır. Bu anlamda Mevlana’nın bir lafı var: insanların konuştuğu dilin önemi yok, önemli olan paylaştıkları duygulardır. Ben tamamen buna katılıyorum.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.