SON DAKİKA
Hava Durumu

Çinli casus, Ukrayna'da istihbarat toplarken yakalandı!

Çinli casus, Ukrayna'nın Odesa kentinde yapılan Ukrayna hava savunma sistemlerinin çalışmasını filme alırken yakalandı.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2023 20:31
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2023 20:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çinli casus,  Ukrayna'da istihbarat toplarken yakalandı!

Ukrayna'nın liman kenti Odesa'da yaşayan bir Çinli casus, evinin penceresinden Odesa'daki Ukrayna hava savunma sistemlerinin çalışmasını filme aldı ve daha sonra, videoyu YouTube kanalında, atışın yeri ve zamanı, seslerin özellikleri, hedefin vurulma gerekçeleri hakkında yorumlarla birlikte yayımladı.

ÇİNLİ CASUS UKRAYNA POİSLERİNCE GÖZALTINA ALINDI

Kendini blog yazarı olarak tanıtan Çin vatandaşı Vang Cişiang daha sonra 23 Temmuz ve 14 Ağustos tarihlerinde Ukrayna hava savunma sistemini tekrar filme aldı. Çinlinin kayda aldığı ve internet ortamında paylaştığı videolar sayesinde Ukrayna donanmasının  atış gruplarının yerleri gibi özel bilgiler tespit edilebilir hale geldi. Bunun üzerine, Ukrayna polisi harekete geçerek Çinli casusu gözaltına aldı.

"KENDİ YOUTUBE KANALINDA YAYIMLADIĞINI DOĞRULADI"

Odesa Prımorskıy Bölge Mahkemesi yakalanan Çinli ile ilgili başlattığı soruşturmayı 29 Kasım 2023 tarihinde açıkladı. Kararda, "Vang Cişiang duruşma esnasında, bombardıman sırasında hava savunma sistemlerinin çalışmasını kaydederek videoya çektiğini ve kayıtları bir Rus da dahil olmak üzere herkes tarafından görülebilecek şekilde kendi YouTube kanalında yayınladığını doğruladı" denildi.

ÇİNLİ CASUS 5 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Sanık Çinli casusun mahkeme öncesi soruşturma aşamasında suçunu itiraf ettiği belirtilen kararda, 1 yıllık deneme süresi ile birlikte 5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi. Ayrıca suç aleti olarak kullanılan Canon fotoğraf makinesi ve 8 GB flash belleğe devlet tarafından el konuldu. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.