SON DAKİKA
Hava Durumu

Çiygöz: ''Yerel seçimler için zemin hazırladık''

Haber Giriş Tarihi: 01.11.2012 10:49
Haber Güncellenme Tarihi: 01.11.2012 10:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çiygöz: ''Yerel seçimler için zemin hazırladık''
28 Ekimde yapılan Ukrayna Parlamentosu seçimlerinde Bahçesaray bölgesinin de içinde olduğu 10 numaralı dar bölgede Birleşik Muhalefet'i temsil eden Atavatan (Batkivşçına) Partisinden aday olan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı yorumda 2014 yılında yapılacak yerel seçim için gerekli zemini hazırladıklarını söyledi.

Çiygöz’ün aday olduğu bölgede Bölgeler Partsi adayı Grigoriy Gruba kazandı. Parlamento seçimlerini kaybeden Çiygöz, QHA’ya yaptığı açıklamada, “Duygularıma gelince, biz önümüzdeki yıllarda yapılacak yerel seçimler için ciddi, büyük bir hazırlık yaptık.” dedi.

Çiygöz, seçim sonuçlarının genel olarak kendisinin beklediği gibi olduğunu belirterek “Bu seçimlerde aldığımız sonuç, 2010 yılında yapılan yerel seçimlerinde aldığımız sonuçtan daha iyi oldu. Maalesef, Bahçesaray bölgesinde yaşayan toplam 18 bin Kırım Tatarından seçimlere sadece 9 bini katıldı.”

Çiygöz, seçimlere kazanmak için kazandığını belirterek “Kazanmayı düşünmesem, niye seçime gideyim ki?  Kırım Tatar Milli Meclisi, beni aday gösterme kararını alırken Kırım Tatarlarının maksimum oyu toplaması gerektiğinden yola çıkarak hareket ediyordu. Amaç Kırım Tatar oylarının dağılmasını önlemekti. İkinci amaç, bu bölgede kampanyamızın çabalarını birleştirmek idi. Kampanya sırasında kazanma şansı görülmeye başlamıştı.”

“Ben, ekibimi ve beni aktif destekleyen soydaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Ben, seçim kampanyası sırasında bu seçimlerin benim sahip olduğum reytinge bağlı olmadığını, Akmescit’te, Bahçesaray’da yerel meclislerin kararlarıyla aday gösterildiğimi anlatmıştım. Ben, aday olarak elimden geleni yapmaya çalıştım.” dedi.

Ukrayna Merkez Seçim Kurulu, şu an itibarıyla oyların yüzde 99,37’sini saydı. Ön sonuçlara göre Kırım Tatar Milli Meclisinin birlikte katıldığı Atavatan - Birleşik Muhalefet, yüzde 25,48 oyla lider Bölgeler Partisinin (%30,07) hemen arkasında gidiyor. Bu sonuçlara göre parlamentoya Kırım Tatar adaylarından tek Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu giriyor (listede 12. sırada).

Kırım’da bulunan toplam 12 tek tercihli bölgelerin 11’inde Bölgeler Partisi adayları, bir bölgede Soyuz (Birlik) Partisi adayı galip geldi.

Mavile Abkerimova, Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.