SON DAKİKA
Hava Durumu

Çubarov: Kahovka-Titan elektrik hattı devreye sokulacak

Kahovka-Titan hattından sevk edilecek elektrik kapasitesi 250 MW olacak.

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2015 10:11
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2015 09:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çubarov: Kahovka-Titan elektrik hattı devreye sokulacak

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, 7 Aralık tarihinden itibaren işgal edilen Kırım’a elektrik sağlayan Kahovka-Titan hattının devreye sokulacağını açıkladı.
 
Kiev’de 6 Aralık tarihinde düzenlenen “Kırım’ın Sivil Ablukası: Ön Sonuçlar ve Sonraki Adımlar” adlı basın toplantısında konuşan Refat Çubarov, “Abluka eylemcileri, söz konusu hat üzerinden elektrik sevkiyatının yenilenebileceği kararına vardı. Bu hat, 220-250 MW’tan fazla kapasiteyle çalışamayan tek hat. Diğer 3 hat 650 MW’a kadar kapasitesini arttırabilir. Söz konusu hatlarından biri onarılsaydı işgalciler onun aracığıyla büyük hacimde enerji alabilirdi” diye kaydetti.
 
Basın toplantısında bulunan QHA muhabirinin bildirdiğine göre Refat Çubarov, söz konusu kararın kabul edilmesinde Batılı ortaklar, ülke yönetimi ve Ukrayna’nın ana kısmı ve Kırım’da ikamet eden insanlar olmak üzere tüm ilgili tarafların çıkarlarının dikkate alındığını belirtti.
 
Refat Çubarov, “Söz konusu elektrik hacmi ve Kırım’da üretilen elektrik sayesinde işgalciler, istedikleri halde vatandaşları ve hastane, okul, anaokul, belediyeler olmak üzere sosyal tesislerin elektrik ihtiyacını tamamen karşılayabilirler. Maalesef, biz onların bunu yapmayacağını düşünüyoruz. Söz konusu elektriğin çoğu yine askeri üsler, garnizon ve askeri araçların bakımına yönlendirilecek” diye konuştu.

Herson bölgesinde işgal edilen Kırım’a elektrik sağlayan her 4 hatta da elektrik direklerinin patlatılması nedeniyle 22 Kasım tarihinde Kırım’a elektrik sağlanması durduruldu. Kırım’a elektrik sağlanmaması nedeniyle işgal edilen yarımadada acil durum ilan edildi. Kırım’da elektriğin olduğu benzin istasyonlarında kuyruklar oluştu, bazı marketler kapandı, yarımada sakinleri çok sayıda mum, ekmek ve fener satın almaya başladı. Ayrıca on binlerce Kırım sakini şebeke sorunu yaşamakta.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.