SON DAKİKA
Hava Durumu

Deprem bölgelerinde 118 bin bina yıkık veya ağır hasarlı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından binaların hasar tespiti ve yeni konut inşasıyla ilgili açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2023 11:47
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2023 11:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Deprem bölgelerinde 118 bin bina yıkık veya ağır hasarlı

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde 2 hafta geride kaldı. Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş ve çevresini etkileyen 11 ilin son durumu hakkında bilgilendirme yaptı. Bakan Kurum, Gaziantep Acil ve Afet Yönetim Durumu Yönetim Başkanlığı (AFAD) Kurulu Deprem Koordinasyon Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda çalışmalara destek sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. 

DEPREM BÖLGELERİNDEKİ BİNALARIN HASAR TESPİTİ YAPILIYOR

Kurum, 11 ilde 7 bin 328 uzman personelin çalıştığını belirterek, "Deprem bölgesinde yapmış olduğumuz çalışmalar çerçevesinde bugüne kadar 3 milyon 520 bin bağımsız bölümden oluşan 927 bin binanın incelemesi tamamlanmıştır. Bu kapsamda 118 bin binada 412 bin bağımsız bölümü yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olarak tespit ettik. Gaziantep genelinde de 37 bin bağımsız bölümden oluşan 16 bin binayı yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olarak tespit ettik" açıklamasını yaptı. 

MART AYI İTİBARIYLA 30 BİN KONUT İNŞASI BAŞLAYACAK

Deprem bölgelerinde yeni yerleşim alanlarını nasıl oluşturacaklarına dair çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Kurum, Mart ayında 30 bin konutun inşasına başlayacaklarını ve bu sayıyı artıracaklarını kaydetti. Yeni konutlarda alınacak önlemler için akademisyenler ve bilim insanlarıyla görüştüklerini belirten Kurum, "Konutlarımız zemin artı 3-4 katı geçmeyecek ve yöresel, kültürel ihtiyaçlar neyse bu ihtiyaçlar doğrultusunda planlanıyor. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda inşallah inşaatlarımızı da yapacağız. Ovalardan dağlara doğru sağlam zemin neredeyse şehirlerimizde yerleşmeyi bu alanlara çekmek suretiyle buradaki tüm jeolojik etütlerimizi yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'Yİ YASA BOĞAN ASRIN FELAKETİ: 6 ŞUBAT KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ

Türkiye'nin güneydoğusunda yer alan Kahrmanmaraş'ta 6 Şubat 2023 saat 04.17'de merkez üssü Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada uluslararası 4. seviye alarm verildi. Deprem Kahramanmaraş'ın yanı sıra Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Hatay, Osmaniye, Kilis ve Adana'da şiddetli bir şekilde hissedildi. Ayrıca Suriye'de de hissedilen depremin ardından altı binin üzerinde artçı sarsıntı meydana geldi.

Aynı gün öğleden sonra Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha gerçekleşti. 70'ten fazla ülke arama kurtarma ekibi, teçhizat ve insani yardım gönderdi. Türkiye 7 gün milli yas ilan etti. 

Deprem felaketinde toplam can kaybı, 20 Şubat 2023 itibarıyla 41 bini geçmiş durumda.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.