SON DAKİKA
Hava Durumu

Dışişleri Bakanı Fidan Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrinde!

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin'e yaptığı 3 günlük resmî ziyarette işgal altındaki Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrine de gitti.

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2024 23:01
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 23:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dışişleri Bakanı Fidan Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrinde!

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin daveti üzerine gittiği 3 günlük Çin gezisini bugün tamamlıyor. Bakan Fidan, gerçekleştirdiği resmî ziyaret kapsamında işgal altındaki Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrine de gitti.

Dışişleri Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2024 tarihinde yapılan açıklamada, Bakan Fidan'ın Kaşgar'daki Kaşgar şehrindeki tarihi mekanlardan Yusuf Has Hacib Türbesi ve Iydgâh Camii’ni ziyaret ettiği aktarıldı.

Dışişleri Bakanı Fidan Kaşgar ziyaretine ilişkin, "Uzun yıllardır, Türk İslam medeniyetinin kuruluşuna katkı veren pek çok tarihi şehri ziyaret etme fırsatım oldu. Mâverâünnehir ve Fergana Vadisi’nin şehirlerini, tarihi Horasan kentlerini ve diğer coğrafyalardaki Selçuklu şehirlerini defalarca görme imkanı buldum. Urumçi ve Kaşgar, içimde hep ukde olarak kalmıştı. Nihayet, Çin’deki temaslarım vesilesiyle bu iki kadim şehri de ziyaret ettim. “Kitabın adını Kutadgu Bilig koydum. Okuyana kutlu olsun ve ona yol göstersin. Ben sözümü söyledim ve kitabı yazdım. Bu kitap uzanıp her iki dünyayı tutan bir eldir” diye tanımladığı ünlü eserin müellifi, büyük âlim Yusuf Has Hâcib'in aziz ruhuna Fâtiha okudum. Allah bütün âlimlerimize rahmet eylesin." açıklamasını yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.