SON DAKİKA
Hava Durumu

Dışişleri Bakanlığı'ndan Ahtem Çiygöz açıklaması

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz hakkında verilen hapis kararına ilişkin açıklamada bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2017 11:12
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2017 11:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dışişleri Bakanlığı'ndan Ahtem Çiygöz açıklaması

Bilindiği üzere, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde mahkeme, işgalcilerin açtığı düzmece sözde 26 Şubat davası çerçevesinde 2 yıldan beri yargılanan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz hakkında dün 11 Eylül tarihinde 8 yıl hapis mahkumiyeti verilmişti..

Konu ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ederken, bir açıklama da Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu'ndan geldi.

Müftüoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz hakkında verilen hapis kararına ilişkin bir soruya verdiği yazılı cevapta,

“Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, üç yıla yaklaşan bir tutukluluğun ardından, Kırım’daki fiili yönetimin sözde mahkemesi tarafından 11 Eylül 2017 tarihinde sekiz yıl hapis cezasına mahkûm edilmiştir.

Bu karar, Kırım’daki gelişmelerden duydukları kaygıyı barışçıl yollarla ortaya koyan Kırım Tatarlarının yaşadığı mağduriyetlere bir yenisini eklemiştir.

Çiygöz hakkında verilen bu kararın gözden geçirilmesini ve adı geçenin serbest bırakılmasını ümit ediyor, Kırım Tatar soydaşlarımızın hak ve menfaatlerinin gözetilmesine verdiğimiz önemi bir kez daha vurguluyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.