SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğu Türkistanlılar Çin Başbakanını Avustralya'da protesto etti!

Doğu Türkistanlılar Çin Başbakanı Li Qiang'ı Avustralya ziyaretinde protesto etti.

Haber Giriş Tarihi: 18.06.2024 10:22
Haber Güncellenme Tarihi: 18.06.2024 10:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Doğu Türkistanlılar Çin Başbakanını Avustralya'da protesto etti!

Avustralya'da yaşayan Doğu Türkistanlılar 17 Haziran 2024 tarihinde, Avustralya'ya gelen ve iki ülke arasında diplomatik ilişkileri ele almak üzere resmi ziyarette bulunan Çin Başbakanı Li Qiang'ı protesto etti.

Doğu Türkistan, Tibet ve Hong Kong bayrakları ile protestoya katılan aktivistler, Avustralya'dan Çin'in "panda propagandasına" boyun eğmemesini istedi. Ayrıca aktivistler ırk ayrımcılığı, İslamofobi, sömürgecilik, tecavüz ve kitlesel kısırlaştırma, çevresel yıkım, ırk, din, kültür ve ekonomik soykırım politikarı ve toplama kampları gibi konularda Çin rejimini kınayan posterlerle tepki gösterdi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA SOYKIRIM YAŞANIYOR!

Çin Halk Cumhuriyeti hükûmetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da bir halk topyekûn soykırıma uğradı ve bugün halen uğramaya devam ediyor. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler, bu baskının kurbanı oluyor. Doğu Türkistan’da soykırıma varan ağır insan hakları ihlalleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.