SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayan'nın Harkiv bölgesinde 14 binden fazla kişi yerinden edildi

DSÖ Ukrayna Temsilcisi Jarno Habicht, Harkiv'deki çatışmaların arttığını ve 14 binden fazla kişinin yerinden edildiğini açıkladı. Sağlık sisteminin kışa hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 21:00
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 22:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayan'nın Harkiv bölgesinde 14 binden fazla kişi yerinden edildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Ukrayna Temsilcisi Jarno Habicht 21 Mayıs 2024 tarihinde, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisinin haftalık basın toplantısına internet üzerinden katılarak Ukrayna'nın Harkiv bölgesindeki güncel sağlık durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"BİRKAÇ GÜN İÇİNDE 14 BİNDEN FAZLA KİŞİ YERİNDEN EDİLDİ"

Habicht işgalci Rusya'nın bölgedeki saldırıları nedeniyle son iki haftada 14 binden fazla kişinin yerinden edildiğini belirterek, "Birkaç gün içinde 14 binden fazla kişi yerinden edildi ve yaklaşık 189 bin kişi hala Rusya sınırının 25 kilometre yakınında yaşıyor. Bu insanlar devam eden çatışmalar nedeniyle ciddi risklerle karşı karşıya" ifadelerini kullandı.

Dr. Jarno Habicht about the WHO team in Ukraine, COVID-19 ...

UKRAYNA'DAKİ SAĞLIK SİSTEMİ İÇİN HAZIRLIK YAPILMALI

Habicht, çatışmalarda konutlar ve sivil altyapının ağır hasar gördüğünü vurgulayarak Kıyiv dahil Ukrayna genelinde halkın kritik enerji tesislerine yapılan saldırılar nedeniyle elektrik sorunları yaşadığını aktardı. Ayrıca Harkiv'de 19 Mayıs'ta işgalci Rusya tarafından düzenlenen bir füze saldırısında 11 kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin yaralandığını hatırlatan Habicht, Şubat 2022'de başlayan Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yılda ortalama 200 ambulansın hasar gördüğünü veya imha edildiğini kaydetti.

Habicht son olarak, Ukrayna sağlık sisteminin bir sonraki kış döneminde işleyebilmesi için hazırlıkların yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.