SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan'a hakaret eden komedyene Merkel'den soruşturma onayı

Alman hükümeti, okuduğu şiirde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden komedyen Jan Böhmermann hakkında, yargılanması talebiyle hukuki süreç başlatılmasına onay verme kararı aldı.

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2016 17:19
Haber Güncellenme Tarihi: 15.04.2016 17:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Erdoğan'a hakaret eden komedyene Merkel'den soruşturma onayı

Türkiye, 31 Mart’ta Almanya’nın İkinci Televizyon Kanalı ZDF’de yayınlanan “ZDF Neo Royal” programında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içeren şiiri okuması nedeniyle Alman Ceza Kanunu’nun 103. maddesine göre Böhmermann’ın yargılanması için Alman Dışişleri Bakanlığı'na nota vermişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin’de yaptığı açıklamada, Böhmermann hakkında hukuki süreç başlatılması konusunda koalisyon ortakları içinde farklı görüşlerin bulunduğunu, ancak sonuçta buna onay verilmesinin kararlaştırıldığını kaydetti. Merkel, Türkiye'nin Almanya ile çok sıkı ve dostane ilişkilere sahip olduğunu vurgulayarak ekonomik ve ticari ilişkilere ve mülteciler konusunda oldukça kuvvetli işbirliği yapıldığına dikkati çekti. Diğer yandan düşünce özgürlüğünün ve temel hakların korunmasının da Almanya için çok büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Merkel, bunun Türkiye dahil tüm ortak ülkeler için de geçerli olması gerektiğini kaydetti.

"Bu konuda Alman hükümeti onayı verecektir" diyen Başbakan Merkel, Alman hükümetinin kararının, düşünce, basın ve sanat özgürlüğüne karşı olmadığını ve Böhmermann'ın yargılanması anlamına gelmediğini ifade ederek bu konudaki kararı mahkemelerin vereceğini belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.