SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan-Ruhani ve Putin-Merkel görüşmeleri

Rusya Devlet Başkanı Putin, Almanya Başbakanı Merkel ile Suriye’yi görüştü. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek yine Suriye konusu üzerinde yoğunlaştıkları bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2018 16:19
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2018 16:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Erdoğan-Ruhani ve Putin-Merkel görüşmeleri

Bugün Rusya Devlet Başkanı Putin, Almanya Başbakanı Merkel ile Suriye’yi görüştü. Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek yine Suriye konusu üzerinde yoğunlaştıkları bildirildi.

 

PUTİN-MERKEL GÖRÜŞMESİ

Putin-Merkel görüşmesine ilişkin Kremlin’den yapılan açıklamada, iki liderin telefon üzerinden, Suriye ve çevresindeki durumu ayrıntılı olarak ele aldığı belirtildi.

Açıklamaya göre, Putin, görüşmede "Batı ülkelerinin Suriye’ye karşı gerçekleştirdiği saldırgan eylemin, uluslararası hukuk kurallarını ve BM Tüzüğünü ihlal ettiğini" belirtti ve Suriye krizinin barışçıl çözüm sürecine zarar verildiğine işaret etti.

Açıklamada, liderlerin, Suriye’deki Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü misyonunun hassas ve tarafsız bir çalışma yapmasının önemine dikkat çektiği belirtilerek Suriye meselesinde Astana ve Cenevre platformlarında da dahil olmak üzere iki tarafın diplomatik ve siyasi çabaların yeniden başlamasına yardım etmeye hazır oldukları ve bu yönde ikili temasları sürdürmeye devam edecekleri aktarıldı.

Görüşmede iki liderin, Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı projesiyle ilgili de görüş alışverişinde bulunduğu ifade edildi.

 

ERDOĞAN-RUHANİ GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise gerçekleştirdikleri telefon görüşmesi esnasında Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve krize kalıcı siyasi çözüm bulunması için ortak çaba harcanmasının önemine vurgu yaptı.

Görüşmede, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve krize kalıcı siyasi çözüm bulunması için ortak çaba harcanmasının önemine işaret edildi.

Kimyasal silahların kullanımı konusunda Türkiye'nin tavrının öteden beri net olduğuna işaret eden Erdoğan, şu anda gerilimin tırmanmasına mahal vermemenin ve olayları kendi bağlamında değerlendirmenin önemli olduğunun altını çizdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.