SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan ve Yıldırım cuma namazı çıkışı açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım cuma namazı çıkışında Türkiye gündemine dair açıklamalarda bulundular.

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2017 15:29
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2017 15:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Erdoğan ve Yıldırım cuma namazı çıkışı açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, bugün 18 Ağustos'ta İstanbul'da cuma namazı çıkışında Türkiye gündemine dair açıklamalarda bulundular.

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarına hitaben: "Almanya'daki seçimlerde bu davranışları gösteren kişi ve partilere umarım gerekli dersi verirler" dedi.

Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:

Türkiye'nin tansiyon düşürme noktasında herhangi bir sorumluluğu yoktur. Eğer bu konuda sorumluluk aranıyorsa bunun baş sorumlusu Almanya'nın ta kendisidir. Almanya şu ana kadar kendi iç siyasi çekişmelerini sürekli olarak Türkiye ile ve diğer bazı AB ülkelerini de yanına almak suretiyle bu sürece taşımıştır. Almanya, AB müktesebatına uymayan bir ülke konumuna düşmüştür.

Almanya şu anda işte 25-30 gün sonra yapılacak olan seçim için adeta SPD ve Hristiyan Demokratlar olarak 'Türkiye'yi ne kadar hırpalarsak o kadar içeride fazla oy alırız' havasına düşmüşlerdir. Ben de Almanya'daki bütün soydaşlarıma diyorum ki sakın bir yanlışa düşüp de bunları desteklemeyin. Ne Hristiyan Demokratları ne SPD'yi ne Yeşilleri. Bunların hepsi Türkiye düşmanıdır. Orada şu anda Türkiye'ye karşı düşmanlık yapmayan siyasi partilere gerekli desteği verin. Birinci parti, ikinci parti olmaları önemli değil, onlara verin. Çünkü bu bir yerde artık Almanya'da yaşayan tüm vatandaşlarımın bir onur mücadelesidir.

Onların aklına da ihtiyacımız yok. Buradaki siyasi partiler bu mücadeleyi demokratik bir tavır içerisinde yürütmeleri lazım. Bunu Hamburg Zirvesi'nde de gördük. Oradan döndük geldik ama değişen bir şey yok. Orada asıl bu işi değiştirecek olan 1 milyona yakın oy kullanacak olan Türk seçmen var. Türk seçmenlerimize özellikle Türkiye'ye bu denli saygısızlık yapan bu siyasi partilere karşı sandıkta oylarını kullanırken gerekli dersi vermeleri gerekir diye düşünüyorum.

Biz şu anda üzerimize düşen diplomatik görevi yapıyoruz. Biz notamızı verdik ve Almanya'dan bu konuda gerekli adımı atmasını istiyoruz. Almanya kendi vatandaşlarını bizden isterken nasıl bir farklı tutum içine giriyorsa biz de şu anda orada bulunan bu teröristleri kendilerinden istiyoruz. Onlar üstelik suçluyu istiyor, biz teröristi istiyoruz. 4 bin 500 terörist dosyasını ben Sayın Merkel'in kendisine verdim. Ama bunlardan bize herhangi bir olumlu dönüş olmadı, hala bekliyoruz. Şu anda onların burada 3-5 tane diyelim ki tutuklusu var, sürekli onları bizden istiyorlar. Onları bizden isterken kusura bakmasınlar onların yargısı varsa bizim de yargımız var. Yargımız bu konuda kararı verir, verdikten sonra da gereği neyse onu yaparız.

Başbakan Binali Yıldırım da gazetecilere şu açıklamarda bulundu:

Almanya'dan darbeye bulaşmış olan kişileri iadesini istiyoruz. Almanya nasıl hukuk devletiyse Türkiye de hukuk devletidir. 

Gümrük Birliği meselesi Almanya'nın tek başına vereceği bir karar değildir. Almanya AB benden sorulur diye racon kesiyor. Türkiye menfaatleri gereği bir karar verecektir. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.