SON DAKİKA
Hava Durumu

"Esat’ı mahkum etmek için yeterli kanıt var"

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Araştırma Komisyonu Üyesi Carla del Ponte, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ı, savaş suçlarından mahkum etmek için yeterince kanıt topladıklarını ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 14.08.2017 11:08
Haber Güncellenme Tarihi: 14.08.2017 11:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Esat’ı mahkum etmek için yeterli kanıt var"

Önceki yıllarda Ruanda ve Yugoslavya’da işlenen savaş suçlarını yargılayan 70 yaşındaki Del Ponte, geçtiğimiz hafta komisyondaki görevinden ayrılacağını açıklamış ancak bunun için net bir tarih vermemişti. Del Ponte, verdiği karara gerekçe olarak BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye ile ilgili olarak özel bir mahkeme oluşturma konusunda yetersiz kalmasını göstermişti.

İsviçre gazetesi SonntagsZeitung’a açıklamalarsa bulunan Del Ponte, Beşar Esat’ı mahkum etmek için yeterli kanıt olup olmadığıyla ilgili sorulan soruya, “Evet, buna eminim. Bu nedenle durum çok moral bozucu. Hazırlık çalışması tamamlandı. Buna rağmen ne bir savcı ne de bir mahkeme var” şeklinde cevap verdi.

Esat yönetimi, komisyonun raporlarını kabul etmiyor. İsviçreli eski bir savcı olan Del Ponte, kimyasal saldırılar, soykırım, kuşatma taktikleri ve yardım konvoylarının bombalanması gibi olayları kayıt altına alan 3 üyesi olan Suriyeli soruşturmasına 2012 Eylül ayında katılmıştı.

BM yargılamalar için yeni bir yapılanma oluştursa da, 6 yılı aşkın bir süredir devam eden savaşta işlenen suçlarla ilgili bir mahkemenin henüz kurulmasına dair bir işaret yok. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin durumu Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk edileceği yönünde bir belirti de yok.

Del Ponte, “6 yıldır komisyon araştırma yaptı. Şimdi bir savcı bizim işimize devam etmeli ve savaş suçlularını özel bir mahkemenin önüne çıkarmalı. Fakat Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde veto ederek engellediği tam da bu” dedi.

Del Ponte savaşta hangi tarafın incelendiği sorusuna da, “Hepsi savaş suçları işledi. Bu nedenle hepsini araştırdık” şeklinde yanıt verdi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.