SON DAKİKA
Hava Durumu

"Esed rejimi ve destekçileri savaş suçu işliyor"

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Hüseyin, Suriye'nin doğu Halep bölgesinde ateşkesi ihlal eden Esed rejimi ordusu ve destekçilerinin büyük bir ihtimalle savaş suçu işlediğini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.12.2016 21:09
Haber Güncellenme Tarihi: 14.12.2016 21:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Esed rejimi ve destekçileri savaş suçu işliyor"

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, yaptığı yazılı açıklamada, şehrin doğusunda yaralı ve hastalar da dahil binlerce sivilin tahliye edilmesini öngören ateşkes anlaşmasının çökmesinden dolayı dehşete düştüğünü ifade etti. 

AA'nın haberine göre, Esed rejimi ordusu ve destekçilerine tepki gösteren Hüseyin, "Ateşkesin bozulmasının nedenleri tartışılırken Suriye hükümetine bağlı güçler ve onların müttefiklerinin küçük bir alana sıkışmış sivillere yönelik çok daha şiddetli bir bombardıman başlatması neredeyse kesin bir şekilde uluslararası hukukun ihlalidir ve büyük bir ihtimalle de savaş suçu oluşturmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Hüseyin, Halep'in doğusundaki sivillerin tahliyesinin uluslararası hukuka uygun olarak yapılmasının gerekliliğine işaret ederek, Esed rejiminin de bunu sağlamakla sorumlu olduğunun altını çizdi.

Esed rejiminin uluslarası hukuk çerçevesinde muhalif savaşçılar da dahil bütün yaralı ve hasta sivillere tıbbi destek sağlamak zorunda olduğuna vurgu yapan Hüseyin, "Anlaşma yapılmıştı, otobüsler yerine ulaşmıştı, ilk konvoy yola çıkmıştı ki hükümet yanlısı milislerin bunu engellediği bildirildi. Bu affedilemez." yorumunda bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.