SON DAKİKA
Hava Durumu

“Eski SSCB’nin 4 ülkesi Kırım’ın işgalini tanımaya hazır”

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın söz konusu ülkelerin büyükelçileri ile çalışmalar yürütmesi gerektiği fikrini paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2016 13:59
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2016 13:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Eski SSCB’nin 4 ülkesi Kırım’ın işgalini tanımaya hazır”

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, eski Sovyetler Birliği’nin 4 ülkesinin Kırım’ın Ukrayna’nın toprağı olmadığını tanımaya neredeyse hazır olduğunu ifade etti.
 
Ukrayna’nın bir televizyonuna konuşan Refat Çubarov, “Eski Sovyetler Birliği’nin 4 ülkesinin (Ermenistan, Belarus, Özbekistan ve Kazakistan) Kırım’ın Ukrayna’nın toprağı olmadığını tanımaya neredeyse hazır olduğu benim için acı verici. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ile görüştüm, bu konuda, en azından söz konusu ülkelerin büyükelçileri ile belirli çok net eylemlerde bulunmamız gerektiğini düşünüyorum. Benzer eylemin kabul edilmez olduğuna yönelik tutumumuzu daha net ve sert şekilde sergilemeliyiz” diye kaydetti.
 
Bununla birlikte Kırım’ın 
Donbas’a göre “gri alan” değil, “kara alan” olarak kaldığını vurgulayan Refat Çubarov, “Donbas’ta AGİT temsilcileri var, belirli misyonlar var, Kırım’da ise onlar (işgalci yönetim) kimsenin yarımadaya girişine izin vermiyor. Kiev’de, Ukrayna’nın ana kısmında olan Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleriyle olağanüstü bir rejimde faaliyetlerimize devam ediyoruz” diyerek konuşmasına devam etti.

Bilindiği gibi Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 19 Aralık tarihinde yapılan 65. oturumunda “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Şehrinde (Ukrayna) İnsan Hakları Alanındaki Durum İle İlgili” kararı oy çoğunluğuyla kabul etti. Karar için yapılan oylamada 70 ülkenin heyeti “evet” oyunu kullanırken 77 ülke heyeti çekimser kaldı. Geleneksel olarak Rusya, Belarus, Sırbistan, Çin, Ermenistan ve bazı Afrika heyetleri dahil 26 ülkenin heyeti oylamada “hayır” oyunu kullandı.
 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun İnsan Hakları Komitesi, 15 Kasım tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehrinde (Ukrayna) insan hakları durumuna ilişkin kararı kabul etti. Karar için aralarında Türkiye, ABD, İngiltere, Polonya, Romanya, Moldova’nın da dahil olduğu 73 ülke “evet” oyu kullanırken, 23 ülke karşı çıktı, 76 heyet de çekimser kaldı. Karara karşı çıkan ülkeler arasında Rusya ve Belarus da yer aldı.
 
Kararda Rusya işgalci ülke olarak, Kırım, işgal edilen bölge olarak kabul edildi. BM söz konusu Kırım kararını kabul ederek, insan haklarının ihlal edilmesini, Rus işgalci yönetim tarafından Kırım Tatarları, Ukrainler ve diğer etnik ve dini grup mensubu olan geçici işgal altındaki Kırım sakinlerine yönelik ayrımcı tedbir ve uygulamaları kınamış oldu.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.