SON DAKİKA
Hava Durumu

Eskişehir'de 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü şehitleri için anma yürüyüşü

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgün ve Soykırımı’nın 80. yıl dönümünde Eskişehir’de düzenlenen program kapsamında Büyük Anma Yürüyüşü yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 12:56
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2024 15:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Eskişehir'de 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü şehitleri için anma yürüyüşü

Kırım Tatar halkının eli kanlı Sovyet lideri Josef Stalin'in emriyle 18 Mayıs 1944'te vatan topraklarından sürgüne gönderilmesinin acı tarihi hafızalardan silinmiyor. Yıllarca vatana dönüş mücadelesi veren Kırım Tatarları 2014 yılında Rusya tarafından işgal edilen vatan topraklarından uzakta yaşamaya devam ediyor.

https://x.com/qha_kirimhaber/status/1792093505461927936?t=MkjtUpuujG-E0UsbzJmuwA&s=08

Eskişehir'de 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 80. yıl dönümünde düzenlenen anma programı, saat 12.00'de Ulus Meydanı'nda geçekleşen Büyük Anma Yürüyüşü ile başladı. Tarak tamgalı gök bayrak, Ukrayna bayrağı ve Türk bayrakları ile yürüşe katılan vatandaşlar “Vatanım Kırım” türküsünü söyledi.

7’den 70’e bütün Kırım Tatarları Kortej yürüyüşünde elinde pankartlarla yol aldı. Türkiye'nin dört bir yanından gelen Kırım Tatarlarının yanı sıra yurt dışından gelenler çok sayıda diaspora temsilcisi de anma programında yerini aldı.

Pankartlarda ve dövizlerde “Kırımlı Siyasi Tutsaklara Özgürlük”, “İşgale Hayır”, “Her Şey Kırım İçin”, “Sürgün, Soykırım, Savaş Devam Ediyor”, “Kırım Tatar Halkı Teslim Olmayacak", “İşgalci Rusya, Kırım’dan ve Ukrayna'dan  Defol” ifadeleri yer alırken, Ulus meydanında başlayan yürüyüşe Kırım Tatar şarkıları söylenerek devam edildi.

Kortej yürüyüşüne Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili ve Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası İlişkiler Grubu Başkanı Ahtem Çiygöz, Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Recep Şen, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım Tatar Teşkilatları Platformuna bağlı oluşumların temsilcileri ve Kırım Tatar diaspoarası temsilcileri katıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.