SON DAKİKA
Hava Durumu

"Ey Güzel Kırım" Antalya Diplomasi Forumu'na damga vurdu

III. Antalya Diplomasi Forumu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde gerçekleşen Kadın, Barış ve Güvenlik oturumunda Kırım Ailesi çocukları sahne aldı.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2024 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 20:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Ey Güzel Kırım" Antalya Diplomasi Forumu'na damga vurdu

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belek'te bulunan NEST Kongre Merkezi’nde gerçekleşen III. Antalya Diplomasi Forumu, dünyanın birçok ülkesinden siyasetçi, bürokrat, uzman, akademisyen, gazeteci, öğrenci ve sivil toplum kuruluşlarından misafiri ağırlıyor.

"Krizler Döneminde Diplomasiyi Öne Çıkarmak" ana temasıyla, toplamda 147 ülkeden temsilcinin yer aldığı forumun ikinci gününde "Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi Öncülüğünde Yüksek Düzeyli Kadın, Barış ve Güvenlik Oturumu" gerçekleştirildi.

Gazeteci Andrea Sanke'nin moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Eşi Emine Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanının Eşi Tamara Vucic, Bulgaristan Cumhurbaşkanının Eşi Desislava Radeva, Afrika Birliği Komisyonu Kadın, Barış ve Güvenlik Özel Temsilcisi Bineta Diop,  BM Genel Sekreter Yardımcısı, UNDP Yönetici Yardımcısı ve BM Kalkınma Programı Avrupa ve BDT Bölgesel Bürosu (RBEC) Direktörü Ivana Zıvkovıc ve Nobel Barış Ödülü sahibi Tawakkol Karman konuşmacı olarak yer aldı. Yüksek düzeyli oturumda, konuşmaların akabinde, Kırım Ailesi çocukları Kırım Tatarlar oyunu Kaytarma'yı sergiledi ve "Ey Güzel Kırım" türküsünü seslendirdi.

"YANAN BİZİM ORTAK DEĞERLERİMİZ"

Emine Erdoğan, oturumun bu seneki ana temasının "krizler döneminde diplomasiyi öne çıkarmak" olduğunu anımtarak başladığı konuşmasında, "Bizi insanlık olarak bir arada tutan değerlerin ve kurumların temelleri, yakın tarihte hiç bu kadar sarsılmamıştı. Bu buluşmayı, huzurlu bir barış ortamında değil; ne yazık ki, savaşın karanlık gölgesi altında gerçekleştiriyoruz. Savaşlar ve çatışmalar, adeta adım adım ilerleyen bir yangın gibi dünyamızı kuşatmaya devam ediyor. Yanan bizim evimiz, yanan bizim ailemiz, yanan bizim ortak değerlerimiz." ifadelerine yer verdi.

"DÜNYANIN ADİL, CESUR VE HAKKANİYETLİ LİDERLERE İHTİYACI VAR"

Dünyanın birçok çatışma bölgesinden aynı acı feryatların yükseldiğini söyleyen Erdoğan, "Dünyanın adil, cesur ve hakkaniyetli liderlere, hiç olmadığı kadar bugün ihtiyacı var. Barışa inanan cesur insanlar güçlerini birleştirdiğinde, girilen şiddet sarmalını kıracağımıza, barış ve huzurlu bir düzeni, bu güç birliği ile elde edeceğimize inanıyorum." şeklinde konuştu.

"KIRIM TATARI ÇOCUKLARIMIZ, ŞARKILARLA SEVGİNİN VE UMUDUN TEK DİL OLDUĞUNU BİZE HATIRLATACAK"

Savaş yorgunu bir çağda, kadın bakış açısıyla tesis edilecek barışın, daha kapsayıcı, sürdürülebilir ve hakkaniyetli olacağına, bütün kalbiyle inandığını belirten Emine Erdoğan, "Lider eşleri olarak bizlere ve karar alıcı düzeyde bulunan tüm kadınlara, bu anlamda sorumluluklar düşüyor. Bu çerçevede, Ukrayna Devlet Başkanının eşi Olena Zelenska hanımefendi ile işbirliği halinde Ukraynalı 1500'e yakın savaş mağduru çocuğu ve refakatçilerini ülkemizde misafir ediyoruz. Bu grup arasından bugün aramızda bulunan Kırım Tatarı çocuklarımız, söyleyeceği şarkılarla sevginin ve umudun tek dil olduğunu bize yeniden hatırlatacak." dedi.

Oturumda konuşmaların tamamlanması sonrasında, Rusya'nın 2014'te Kırım'ı işgali sonrası Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de faaliyet göstermeye başlayan ve 2022’de Rus saldırıları nedeniyle Türkiye’ye sığınan Kırım Ailesi Kültür Merkezi bünyesindeki çocuklar, önce Kırım Tatar "Kaytarma" oyununu sergiledi, akabinde "Ey Güzel Kırım" türküsünü seslendirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.