SON DAKİKA
Hava Durumu

FBI’dan Rusya hükümetinin hacker hileleri açıklaması

ABD İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu, Rus hackerlerin ABD’nin hükümet organlarının serverlerine düzenlediği saldırıların ayrıntılarının açıkladığı raporu yayınladı.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2016 17:19
Haber Güncellenme Tarihi: 30.12.2016 17:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
FBI’dan Rusya hükümetinin hacker hileleri açıklaması

ABD’li uzmanlar, ART28 ve ART29 olmak üzere “gelişmiş düzenli ağ tehdidi” olarak adlandırdıkları iki büyük hacker saldırısının gerçekleştirildiğini bildirdi.
 
Raporda yer alan bilgilere göre ART29 saldırısı, binden fazla Amerikan memura yönelikti.
 
Kötü amaçlı linkler yardımıyla hackerler, 2015 yılının yaz aylarında ABD’nin Demokratik Partisi’nin ağına erişim sağlayabildikleri belirtildi.
 
ART28 saldırısının ise 2016 yılının ilkbaharında gerçekleştirildiği ifade edilen raporda, hükümet portallarına erişim sağlamak için saldırı sırasında önceki saldırıya benzer yöntemler kullanıldığı bildirildi.
 
Hackerler, Demokratik Parti’ye bağlı olan kişilere, e-posta adreslerini değiştirmeleri gerektiği ile ilgili sahte mektuplar gönderdi. Ardından hackerler e-postanın login ve parolalarını elde ederek onlara erişimi sağladı.
 
Rapor hazırlayıcıları, hackerlerın büyük ihtimalle Rusya’nın Dış İstihbaratı Servisi’ne bağlantılı olduğunu kaydetti.
 
Bunun dışında uzmanlar, hackerlerin siber saldırılarının başkanlık seçimlerinden sonra da devam ettiği fikrini paylaştı. 8 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinden birkaç sonra benzer bir saldırının tespit edildiği aktarıldı.
 
Daha önce Amerika Birleşik Devletleri'nin, Rusya'daki Amerikan diplomatlarına taciz gerekçesiyle 35 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verdiği bildirildi. Öte yandan, Beyaz Saray'dan yayımlanan basın bildirisinde, Obama'nın siber saldırılar nedeniyle 9 farklı kurum ve şahsa karşı yaptırım kararı aldığı belirtildi. Bunlar arasında Rus gizli servisleri GRU ve FSB ile, FSB'ye yardım eden üç şirket yer alıyor. Obama'nın basın bildirisinde 35 diplomata uygulanan yaptırımın da bu kapsamda olduğu ifade edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.