SON DAKİKA
Hava Durumu

FIFA, Kırım’ı Rusya haritasına dahil etti

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2014 12:52
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2014 12:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
FIFA, Kırım’ı Rusya haritasına dahil etti

Rusya Federasyonu, ev sahipliğini yapacağı 2018 Dünya Kupası'nın logosunu tanıttı.

Rus bayrağının renklerinden oluşan logo, ilk olarak Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan geri sayımla tanıtıldı.

Kozmonotlar "Dünya Kupası'nı ülkemizde görmek rüya gibi" sözleriyle heyecanlarını ifade ederken, logo aynı anda Moskova'daki Büyük Tiyatro'nun (Bolşoy Teatr) duvarlarına yansıtıldı.

Uluslararası  Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Sepp Blatter, Rusya Bayrağı'ndaki kırmızı ve mavi renklerin hakim olduğu logonun "Rus ruhunu ve kalbini" yansıttığını söyledi.

FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke ise "Rusya, etnik zenginliğe sahip, tarihi başarılara imza atmış bir ülke. 2018 Dünya Kupası'nın Rusya'daki imkânlarla çok güzel bir organizasyon olacağına eminim" diye konuştu.

Fakat Büyük Tiyatro’nun duvarlarında yapılan lazer şovu sırasında Rusya, ilhak edilen Kırım ile beraber gösterildi.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Başkan Danışmanı ve Ukrayna’da 2012 senesinde yapılan Avrupa Şampiyonası Müdürü Markiyan Lubkivskiy, Ukrayna Futbol Federasyonu'nu ve Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanlığı'nı, Kırım’ı Rusya toprağı olarak gösteren tanıtımı protesto etmeye ve ilgili olaya ilişkin dava açmaya çağırdı.

2 Aralık 2010 tarihinde Rusya, 2018 Dünya Kupası’nı düzenleme hakkını kazandı. Fakat Kırım ilhakı, Ukrayna’ya saldırı ve teröristlere sağladığı destekten dolayı birçok ülkenin yetkilileri Rusya’nın elinden bu hakkı almayı talep etti. FIFA ise bu talepleri görmezden gelip sporun politika dışında olduğunu belirtiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.