SON DAKİKA
Hava Durumu

Fransa Cumhurbaşkanı Rusya'nın tutumunu eleştirdi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde oylanan Suriye hakkındaki karar tasarılarına sistematik blokaj uygulamasını eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2016 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2016 15:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fransa Cumhurbaşkanı Rusya'nın tutumunu eleştirdi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) oylanan Suriye hakkındaki karar tasarılarına sistematik blokaj uygulamasını eleştirerek, Rus yönetiminin bu tutumunun, Esed rejiminin sivil halka yönelik yıkıcı faaliyetlerine destek olduğunu söyledi.

Milliyet'in haberine göre Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Fransa Ulusal Güvenlik ve  Savunma Konseyinin toplandığı belirtildi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Hollande'un  toplantıdaki, Rusya'nın BMGK'da sistematik veto uygulamasını eleştirerek, bu  tutumun Esed rejiminin özellikle Halep'te savunmasız sivil halkı hedef alan  faaliyetlerine destek olduğu yönündeki sözlerine yer verildi.

Halep'teki dramatik insani duruma dair iki karar tasarısının Rusya  tarafından veto edildiği hatırlatılan açıklamada, Hollande'ın sistematik hale  gelen bu vetolara tepki gösterdiği kaydedildi.

Toplantıda ayrıca Musul ve Rakka'nın kuzeyindeki son gelişmeler, Akdeniz ve Ortadoğu'daki Fransız birliklerinin durumu, Libya'daki gelişmelerin  ele alındığı bildirildi. 18 ay DEAŞ kontrolünde kalan Sirte'nin geri alınmasından memnuniyet duyulduğu ifade edilen açıklamada, Noel ve yeni yıl döneminde  Fransa'daki güvenlik ve terör tehditlerine karşı alınan önlemlerin de değerlendirildiği bildirildi.

6 Aralık günü, BM Güvenlik Konseyi'nde Halep'e insani yardım ulaştırılması için çatışmalara 7 gün ara verilmesini isteyen BMGK karar tasarısı reddedildi. Tasarıyı Rusya ve Çin veto ederken, veto yetkisi olmayan Venezuela da ret oyu kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.