SON DAKİKA
Hava Durumu

FSB, SMS aracığıyla “KTMM duruşmasına” davet ediyor

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da insanlara, Kırım Tatar Milli Meclisi Sekreterliği Başkanı Dilâver Akiyev’in adına “Kırım Tatar Milli Meclisi davasının” duruşmasına davet eden sahte mesajlar gönderildi.

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2016 14:49
Haber Güncellenme Tarihi: 15.04.2016 14:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
FSB, SMS aracığıyla “KTMM duruşmasına” davet ediyor

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da insanlara, Kırım Tatar Milli Meclisi Sekreterliği Başkanı Dilâver Akiyev adına sözde Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya’nın Kırım Tatar Milli Meclisi’nin aşırıcı (radikal) örgüt kabul edilmesi ve faaliyetlerinin yasaklanması dilekçesi üzerine başlatılan sözde davanın görüleceği bugün, 15 Nisan tarihinde yapılan duruşmaya katılma davetini içeren mesajlar gönderildiği bildirildi. Kırım Tatar Milli Meclisi Sekreterliği Başkanı Dilâver Akiyev ise bu içerikte mesaj göndermediğini açıkladı.
 
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Dilâver Akiyev, “Son günlerde benim telefon numaramdan farklı tarihlerde insanlara, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatma davasının görüleceği duruşmaya katılma davetini içeren mesajlar geldiği ile ilgili bilgiler duyuyorum. Benim kaza ile böyle bir mesaj gönderme olasılığım da yok, çünkü telefonumda “gönderilen mesajlar” bölümünde ve Viber mesajlaşma uygulamasında da gönderilen mesajlarımın arasında bu şekilde bir mesaj yok” diye anlattı.
 
Kendi adından gönderilen bilgilerin tekrar kontrol edilmesi ricasında bulunan Akiyev, “Benim adımdan (belki başka birilerinin adından) benzer içerikli mesajlar alırsanız, olası provokasyonlardan kaçınmak için beni arayarak size yazılanları doğrulamanızı rica ederim” diye kaydetti.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi’nin aşırıcı (radikal) örgüt kabul edilmesi ve faaliyetlerinin yasaklanması için başlatılan sözde davanın incelendiği önceki duruşma 8 Nisan tarihinde yapılmıştı. Duruşma yapılması için daha önce hiç görülmemiş güvenlik tedbirleri alındı: mahkeme binasının önünde maskeli, silahlı, kurşun geçirmez yelek giyen kişiler, FSB, polis, OMON (Rus polisinin özel timi) görevlileri nöbet tuttu, binanın mayınlandığı iddia edilerek binanın yanına itfaiye araçları da getirildi. 7 Nisan’da başlayan ve 8 Nisan’da devam eden duruşmada sözde Kırım Savcılığı’nın dava ile ilgili yeni belgeleri sunduğu ileri sürüldü ve bu gerekçeyle duruşma 15 Nisan tarihine ertelendi.
 
Bugün, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi’nde sözde davanın sıradaki duruşması yapılıyor. Kırım Tatar Milli Meclisi üyelerine destek göstermek için duruşmanın yapıldığı mahkeme binasının önünde insanlar toplandı. Mahkeme duruşmasına Kırım’ın Rus yönetiminin sözde Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesi’nin avukatı katılırken sözde Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya duruşmaya gelmedi.
 
Daha önce Kırım Rus yönetiminin sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatmak için mahkemeye başvurduğu açıklanmıştı. Poklonskaya, KTMM’yi kapatmak için imzalayıp Kırım’ın Yüksek Mahkemesi’ne sunduğu dava dilekçesinin bir kopyasını Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’e de gönderdi. Kırım Tatar halkı adına konuşmaya çalışan sözde Kırım Tatar kuruluşlarının yöneticilerinden, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini yasadışı ve provokatif olarak kabul etme başvuruları geldiğini ileri süren Poklonskaya, bahsi geçen davayı, Rusya’nın ‘Aşırıcılık faaliyetleri ile mücadele’ kanununa dayanarak açmak istediğini belirtmişti. Sözde Savcı Natalya Poklonskaya’nın dilekçesi ile ilgili mahkeme duruşmaları, 3 Mart tarihinde yapılmaya başladı.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celâl de kendisine gönderilen dava dilekçesinin hata dolu olduğu ve gerçeği yansıtmadığını kaydetmişti.
 
13 Nisan 2016 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın, “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini askıya alınması ile ilgili” kararı yayınladığı öğrenildi. “Aşırıcı (radikal) Faaliyetlere Karşı Mücadele İlgili” Federal Kanununun 9. ve 10. maddelerine atıfta bulunduğu belgede sözde savcı Poklonskaya, karar metninde Rus propagandasına uygun şekilde Kırım Tatarlarının özyönetim organını "sivil toplum kuruluşu" gibi göstermeye çalışarak, “Bir sivil toplum kuruluşunun hakları askıya alınıyor. Bu karar doğrultusunda ilgili kuruluşun tüm devlet veya belediye tarafından sunulmuş toplu iletişim araçlarını kullanması yasak, toplu etkinlik düzenlemesi, banka mevduatları kullanması ve herhangi bir faaliyette bulunması yasak. Kuruluşun herhangi bir propagandasının yapılması da yasak...” açıklamasında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.